Mamo, Tato czytaj ze mną....!
Drodzy Rodzice uczniów klasy pierwszej!

Państwa dziecko jest już czytelnikiem! Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek. Oznacza to, że dzieci przychodzą do biblioteki same, podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to ogromną satysfakcję i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.
Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki, ale do korzystania w sposób rozsądny. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Większość książek z naszej biblioteki można trzymać w domu tak długo, jak dziecko chce. Pragniemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania kto więcej i zwracają książki nie zajrzawszy do nich. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność.
Na pewno zdają sobie Państwo sprawę, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z najważniejszych i podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się czytać, pisać i liczyć, jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie z Internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania.
W ostatnich latach w mediach popularyzowana jest akcja "Cała Polska czyta dzieciom". W naszej szkole przebiega ona pod hasłem "Mamo, Tato! Czytaj ze mną!".
Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. 15-20 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy. Oczywiście, jeśli dziecko ma ochotę, można to robić dłużej.
A jeśli nasze dziecko nie lubi czytać? Proszę stopniowo wciągać je do czytania. W książeczkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły rozdziałów lub wierszyków, resztę przeczytają Państwo sami. Potem może to być cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można spróbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona rodzić. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie TV i nic nie kosztuje - wypożyczanie książek jest przecież bezpłatne. 
Liczymy na Państwa współpracę z biblioteka szkolną. Zachęcamy do odwiedzania nas razem z dzieckiem. Życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

Bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 10

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top