UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA  ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

4 września 2023 r. odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. O godzinie 9:15 zebraliśmy się na placu przed szkołą, skąd poszliśmy do kościoła pw. Bożego Ciała na mszę świętą. W trakcie nabożeństwa ksiądz Łukasz Brzostowski wygłosił kazanie, które na długo zostanie mi w pamięci. Jego myślą przewodnią, było to, że nauczyciele mają wymagania wobec uczniów, ponieważ im na nich zależy oraz się o nich troszczą.

Po zakończonej mszy udaliśmy się na spotkanie na placu przed szkołą. Pani wicedyrektor Laura Wąsowska poprowadziła tam uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, w trakcie której Pani dyrektor Jadwiga Kirejczyk wygłosiła przemówienie. Pożegnała ostatnie chwile wakacji słowami wiersza Romana Pisarskiego, tym samym oficjalnie inaugurując rok szkolny Powitała wszystkich uczniów oraz nauczycieli, a także zapewniła rodziców, że dołoży wszelkich starań, aby dzieci miały profesjonalne wsparcie edukacyjne i odpowiednie wzorce wychowawcze. Zostało przywołanych również kilka ważnych wydarzeń z historii naszego kraju, takich jak rocznica wybuchu II wojny światowej, agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę (01.09.) oraz agresja sowieckiej Rosji (17.09.)  –  o czym nie możemy zapominać, gdyż wolność nie jest nam dana raz na zawsze.   Wysłuchaliśmy ponadto życzeń skierowanych w naszą stronę oraz prośby, aby pomóc młodszym kolegom i koleżankom, zwłaszcza z czwartych klas, w zaaklimatyzowaniu się w nowych realiach na kolejnym etapie edukacji. Przedstawiono nam nowych wychowawców i nauczycieli, którzy dopiero rozpoczynają pracę w tej placówce edukacyjnej. Dowiedzieliśmy się również, że w czasie wakacji w budynku szkoły zostały wyremontowane kolejne sale, co sprawiło, że mamy jeszcze większą ochotę się tu uczyć.

Następnie swoje przemówienie wygłosił prezydent miasta Łomża, pan Mariusz Chrzanowski. Życzył on wszystkim zdrowia, spokoju, wytrwałości i energii do spełniania marzeń, osiągania osobistych celów oraz wykonywania codziennych obowiązków. W tym przemówieniu znalazł się również fragment, który szczególnie mi się spodobał. Był to cytat Piotra Szreniawskiego, mówiący o tym, że „Dobra szkoła nie produkuje geniuszy, tylko zdrowe społeczeństwo”. Nawiązuje on do idei, która przyświeca edukacji: zapewnienie rozwoju intelektualnego każdemu uczniowi, pobudzenie jego zamiłowania do zdobywania wiedzy, ukształtowanie osobowości. Szkoła to zatem nie tylko nauka. Jest to też miejsce tworzenia się przyjaźni oraz zdobywania umiejętności społecznych. Daje ona również możliwość rozwoju zainteresowań, poczucia własnej wartości oraz kształtowania się postaw patriotycznych: lojalności, wrażliwości, uczciwości i empatii.

Później rozeszliśmy się do klas wraz z wychowawcami, aby ci mogli nam przekazać różne ważne informacje dotyczące nauki w nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024 .

Życzymy każdemu nauczycielowi, uczniowi, pracownikowi szkoły, aby ten rok szkolny upłynął w atmosferze wzajemnego szacunku i aby każdy wyniósł z niego jak najwięcej, odkrywając i rozwijając swoje pasje i talenty!

LENA MIECZKOWSKA 7 C I ALEKSANDRA NASIADKA 7 A

Zapraszamy do fotogalerii: