W kalendarzu ważnych wydarzeń naszego miasta na stałe wpisał się Konkurs Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych pod patronatem Prezydenta Miasta Łomża.

19 maja już po raz XI w Szkole Podstawowej nr 10 rozbrzmiała znajoma melodia i głos zapowiadający to wydarzenie. Tuż po 15.00 szkolna stołówka, ozdobiona tablicami, na których dyplomami i fotografiami zilustrowano dziesięcioletnią historię konkursu, zaczęła wypełniać się gośćmi. Wśród nich dostrzec można było p. Bernadetę Krynicką, przewodniczącą Rady Miejskiej, p. Witolda Gronostajskiego, starszego wizytatora Delegatury Kuratorium Oświaty, p. Bernarda Zbigniewa Kossakowskiego, dyrektora ODN, p. Macieja Listowskiego, wicedyrektora ŁCR, p. AleutynęKołos, prezes ZNP oraz dyrektorów łomżyńskich szkół. Radę Rodziców reprezentowała p. Małgorzata Konopka. Nie zabrakło nauczycieli i rodziców wspierających uczestników w zmaganiach ortograficznych. Konkurs nie odbyłby się bez najważniej osoby – p. Joanny Szkop, która od początku istnienia imprezy jest autorką tekstów konkursowych dyktand.

Całość imprezy zostanie udokumentowana przez przedstawicieli mediów: tygodnik „Kontakty”, Radio Nadzieja, portale Łomżyńskie 24.pl oraz Mylomza i TV. Konkurs oczywiście nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów: państwa Gosk – stacja Pryma, p. Jolanty Cwalina – JCPodróże, p. Katarzyny Pikosz – herbaciarnia Pikoteria, p. Wandy Wałkuskiej, p. Weroniki Sierzputowskiej – ciastkarnia Weronika oraz oczywiście Rady Rodziców SP10.

O 15.30 spotkanie rozpoczęła piosenka w wykonaniu Oliwii Malinowskiej, ucz. kl. VI c, mówiąca o pozytywnym nastawieniu do świata. Następnie głos zabrał p. dyrektor Leszek Sobociński. Powitał wszystkich i przypomniał, z czym na ogół kojarzy nam się maj – oczywiście z maturami, ale też z różnymi konkursami organizowanymi tradycyjnie w tym miesiącu przez dyrekcje i nauczycieli łomżyńskich „podstawówek”.

Później goście i uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli szalenie zabawną inscenizację baśni „Czerwony Kapturek” w wykonaniu uczniów klasy IV b przygotowanych przez p. Wiesławę Domalewską.

Konkurs dedykowany Janowi Pawłowi II prowadziły uczennice kl. IV Ewa Gosk i Julia Jaskółka.

Nadszedł moment oczekiwany przez wszystkich – pisanie dyktanda. Najpierw p. Joanna Szkop zademonstrowała zaklejoną kopertę z tekstem, potem objaśniła zasady. Uczestnicy zakodowali swoje kartki i … zaczęło się!

Jak zdradziła później p. Szkop, maj kojarzy jej się od 11 lat wyłącznie z konkursem, a dyktando spędza jej sen z powiek już od września. W tym roku tekst okazał się wyjątkowo trudny i wprost najeżony ortograficznymi pułapkami. Jednak nie odstraszyło to naszych gości i kilkoro z nich podjęło się wraz z uczestnikami napisania dyktanda, co zrobili oczywiście bezbłędnie. Gratulujemy odwagi!

Komisja konkursowa nie miała łatwo, lecz po dokładnym sprawdzeniu prac bez trudu wyłoniła tegorocznych zwycięzców. Ogłoszenie wyników poprzedził żywiołowy i dynamiczny występ grupy „Zumberki” przygotowany przez p. Katarzynę Aleksandrowicz.

P. dyrektor Renata Zaniewska odczytała wyniki. Zwycięzcą XI edycji konkursu okazał się Jakub Wierzbowski ze Szkoły Podstawowej nr10, który powtórzył ubiegłoroczny sukces. II miejsce zajął Piotr Kuczewski – Szkoła Podstawowa nr 9, a trzecie przypadło w udziale Jakubowi Jałbrzykowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 7. Laureatom puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy wręczyli sponsorzy i zaproszeni goście. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy.

Pod koniec uroczystości pięknymi różami podziękowano gościom za przybycie. Pan dyrektor Leszek Sobociński podsumował tegoroczny konkurs i oficjalnie go zakończył. Potem jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie i … do zobaczenia za rok.

Katarzyna Koziatek

 

Back to Top