• Realizacja zadania nr 3: Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna

Ćwiczenia ewakuacyjne

Konkurs - pierwsza pomoc

Pokazy ratowników

Spotkanie z policją

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 3

W ramach realizacji tego zadania odbyły się dwa spotkania dla klas I - III z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Łomży (24.09.2012 r i 9.10.2012 r). Głównym tematem spotkania była bezpieczna droga do szkoły i do domu. Policjanci przypomnieli uczniom właściwe sposoby zachowań, zarówno w drodze, jak i w miejscu zamieszkania czy placu zabaw, a także w kontakcie z osobami obcymi. Wskazywali zagrożenia oraz sposoby pozwalające na ich uniknięcie. Przypomnieli numery telefonów alarmowych, pod które należy dzwonić, aby uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia. Podkreślali również konieczność noszenia znaczków odblaskowych. Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia prawidłowego postępowania w przypadku ataku psa. Spotkanie z policjantami uwrażliwiło uczniów na zachowanie szczególnej ostrożności i niebagatelizowanie nawet najmniejszych zagrożeń. 4 października 2012 r przeprowadzono próbny alarm ewakuacyjny. Uczniowie i nauczyciele poruszali się drogami ewakuacyjnymi i sprawnie opuścili budynek szkoły. Wszystkie osoby znajdujące się na terenie placówki właściwie zareagowały na sygnał alarmowy. Od 10 do 13 grudnia 2012 r słuchacze kierunku Ratownik Medyczny Akademickiej Szkoły Policealnej przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wraz z opiekunami przeprowadzili w klasach I - VI zajęcia dotyczące następujących zagadnień:

- rozpoznawanie i identyfikowanie zagrożeń,
    - sposoby wzywania pomocy i komunikowania o zdarzeniu,
    - zawartość apteczki i posługiwanie się nią,
    - diagnozowanie stanu osoby poszkodowanej,
    - sposoby, schematy postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy przy skaleczeniach, utracie przytomności, zadławieniu.

Pod okiem ratowników uczniowie ćwiczyli, jak pomóc koledze, który zakrztusił się, ma krwotok z nosa, skaleczył się, stracił przytomność. Wykonywali masaż serca i sztuczne oddychanie z wykorzystaniem fantomów, układali poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uświadomili uczniom, że takie sytuacje mogą mieć miejsce każdego dnia, zarówno w domu, jak i w szkole czy na ulicy i wystarczy jeden gest, który ratuje życie. 18 marca 2013 roku we wszystkich klasach czwartych odbyły się eliminacje konkursu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń: pierwsza pomoc". Spośród uczestników wyłoniono 3-osobowe reprezentacje do konkursu międzyklasowego, który odbył się 20 marca 2013 roku. Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą nt. udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach niebezpiecznych. Laureaci konkursu zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

W kwietniu 2013 roku jest ustalone również spotkanie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, na którym zostaną omówione zasady zachowania w czasie pożarów. Takie spotkania w naszej szkole odbywają się cyklicznie.

Załączniki:
    Sprawozdanie z próbnej ewakuacji Regulamin konkursuProtokół z konkursu