Zielone serce szkoły

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 mogą kształtować swoją świadomość ekologiczną miedzy innymi za sprawą “Ekopracowni – zielonego serca szkoły”. Jest to jedyna taka pracownia w szkole podstawowej w naszym mieście. Ostatnie szlify w Ekopracowni zostały dokonane, otrzymaliśmy oczekiwane z niecierpliwością pomoce dydaktyczne i wyposażenie.

W pracowni ekologicznej wykorzystanie pomocy naukowych i edukacyjnych jest kluczowe do przekazywania wiedzy na temat ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz znaczenia ekologii w codziennym życiu.

Na zajęciach dydaktycznych z chemii, dotyczących soli, które były zrealizowane w klasach VIII, wykorzystano miedzy innymi następujące zasoby pracowni: układ okresowy pierwiastków, monitor interaktywny oraz chemiczne domino. Adaptacja gry domino do nauczania chemii w kontekście ekologii oferuje kreatywne podejście do edukacji, które może uatrakcyjnić prezentowany materiał i ułatwić uczniom zrozumienie nawet najbardziej złożonych koncepcji chemicznych. Metoda integrująca zabawę i naukę sprzyja lepszemu zapamiętywaniu informacji i budowaniu głębszego zrozumienia ważnych zagadnień ekologicznych. Przy jej użyciu uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności krytycznego myślenia, pracy zespołowej oraz zapamiętywania informacji, jednocześnie angażując się w aktywną naukę. Integracja gry w domino w procesie nauczania może być efektywnym sposobem na zachęcenie uczniów do aktywnego udziału i lepszego zrozumienia istotnych zagadnień ekologicznych.

Katarzyna Andrzejczyk