,, Niepodległa, Niepokorna                                        
zawsze była, będzie, jest.                
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma”.

        10 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży uroczystym apelem uczczono 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wierszach, pieśniach            i we fragmencie dramatu ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego uczniowie poszukiwali ważnych wartości: Ojczyzna, Patriotyzm, Bóg, Wiara, Honor, Bohaterstwo, Odwaga, Waleczność, Poświęcenie, Niepodległość, Suwerenność. Przypomnieli drogi pokoleń Polaków do niepodległości. Wiodły one przez walki legionistów polskich pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego u boku Napoleona we Włoszech, walki Armii Księstwa Warszawskiego z Austrią    i Rosją, walki powstańcze zrywu listopadowego i styczniowego, walki ,,za wolność Waszą  i Naszą” w okresie europejskiej Wiosny Ludów oraz walki legionów Józefa Piłsudskiego i innych polskich formacji wojskowych w okresie I wojny światowej.  Ponad stuletnie starania o wolną Ojczyznę znalazły swój epilog na stacji ,,Niepodległa Polska” 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach niewoli suwerenna Rzeczpospolita powróciła do rodziny państw europejskich.

        Bohaterom tamtych wydarzeń, zarówno tym wielkim, jak i tym bezimiennym winniśmy wieczną cześć, hołd i pamięć za to że ,,żywili i bronili, że skrycie uczyli polskości, o której Matki szeptały – Kto ty jesteś Polak mały”, za wdzięczny dar wolności, za Wolną Polskę. Właśnie przy okazji takiego święta    i innych, w które bogata jest nasza Ojczyzna, współczesne pokolenia Polaków powinny dumnie jednoczyć się wokół narodowych symboli i pielęgnować z myślą o  przyszłych pokoleniach.

       Za piękny przekaz fragmentu ,,Wesele” uczniom: Natalii Grajewskiej, Weronice Jankowskiej, Julii Kozak, Mai Karwowskiej, Jakubowi Malinowskiemu, Bartoszowi Szymańskiemu, za recytację wierszy i prowadzenie – Alicji Kneć, Indze Woronowicz, Klaudii Remez, Aleksandrze Wacławek, Martynie Zaczek, Fabianowi Gontarskiemu, Dawidowi Rytelowi, Pawłowi Piaścikowi, za cudowne wykonanie pieśni patriotycznej Aleksandrze Gajda, za oprawę muzyczną wszystkim chórzystom na czele z Panią Agatą Durzyńską, za dekoracje Pani Marcie Kisiel, za nagłośnienie Panu Dariuszowi Milewskiemu       i jego niezawodnym asystentom Oskarowi Sobczyńskiemu oraz Kewinowi  Tońskiemu, za nadanie powagi i podniesienie rangi uroczystości Pocztom Sztandarowym Szkoły wraz z opiekunami Panią Karoliną Jankowską i Izabelą Wierciszewską

                              dziękuję autor scenariusza i odpowiedzialny za przebieg apelu – Józef Janczewski. 

 

 

Back to Top