„SZLAK PIASTOWSKI – wycieczka śladami początków państwa polskiego”

        W ramach programu ,,Poznaj Polskę” uczniowie SP 10 z klas 7A, 6A i 6B w dniach 29 - 31 maja poznawali pomniki historii na Szlaku Piastowskim. Trasa turystyczna piastowskich podań, legend i kulturalnej mapy Polski obejmowała teren województwa wielkopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego.   

       Pierwszego dnia po długiej podróży dotarliśmy do Gniezna, przez wielu uznawanego jako najważniejszej atrakcji turystycznego szlaku. W pierwszej stolicy Polan zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, znaną z miejsca kultu Św. Wojciecha. Główną atrakcją pięknej, gotyckiej świątyni jest relikwiarz Św. Wojciecha i oryginalne Drzwi Gnieźnieńskie ze scenami misji i śmierci biskupa Wojciecha. Zwiedzając Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz starówkę gnieźnieńską poznaliśmy początki dziejów Polski, interesujące fakty i legendy o protoplastach i władcach dynastii Piastów oraz ciekawe zabytki średniowieczne. 

       Na program drugiego dnia składało się zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz Mysiej Wieży w Kruszwicy. Odkryta, a następnie zrekonstruowana osada obronna na Pojezierzu Gnieźnieńskim należy do najważniejszych zabytków w dziejach polskiej i światowej archeologii. Odkrycie określane jako ,,Polskie Pompeje” pozwala poznać życie mieszkańców sprzed około 2700 lat. Wśród światowych otwartych rezerwatów muzeum zostało wyróżnione medalem porównywalnym z Nagrodą Nobla. Pani Renata, która była naszym przewodnikiem połączyła turystyczną klamrę od Biskupina do Kruszwicy ciekawymi faktami i anegdotami z historii regionu oraz życia jej mieszkańców. Piękną legendą wprowadziła w klimat zwiedzania 32 metrowej Wieży w Kruszwicy na Półwyspie Rzepowskim Jeziora Gopło, gdzie myszy zjadły Popiela, legendarnego, okrutnego władcę wypędzonego przez księcia Siemowita. Wycieczkową trasę drugiego dnia zakończyliśmy zwiedzaniem i modlitwą w Bazylice w Licheniu.

      Finisz turystycznego szlaku zakończyliśmy w Toruniu, mieście słynącym z narodzin Mikołaja Kopernika i stolicy polskiego piernika. Pod czujnym okiem przewodnika zwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika, Żywe Muzeum Piernika oraz gotycki Rynek Staromiejski. Na dłużej zatrzymaliśmy się pod Pomnikiem Kopernika z 1853 r. przyozdobionym napisem ,,Nicolaus Copernicus Thorunensis Terrare motor, Solis Caelique stator”, który oznacza ,, Mikołaj Kopernik Torunianin, ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo”. Rynek toruński od początków dziejów był sercem miasta, a obecnie po wpisaniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest perłą polskiego dziedzictwa narodowego. Na zakończenie zwiedziliśmy Centrum Popularyzacji Kosmosu  ,, Planetarium – Toruń”. Po godzinie przeżyć we wszechświecie mieliśmy czas wolny na toruńskim rynku, gdzie kupiliśmy pamiątki i zjedliśmy obiad, po którym udaliśmy się w drogę powrotna do Łomży.

      Osobliwa historia wycieczki zapisana została podczas noclegów w Starym Licheniu w Ośrodku Wypoczynkowym ,,TĘCZA”. Uroki zakwaterowania, wspólnych posiłków, atrakcji noclegowych pozostaną znane uczniom oraz opiekunom wycieczki ks. Jakubowi Osieckiemu, Panu Henrykowi Witkowskiemu i Panu Józefowi Janczewskiemu.  Podczas wycieczki można było się wiele nauczyć oraz zobaczyć. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Niewątpliwie można stwierdzić, że poznane atrakcje turystyczne, historia kolebki państwa polskiego, wspólne zabawy to dobrze spędzony i zainwestowany czas.

Zapraszamy do fotogalerii:

      

Back to Top