5 kwietnia 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie dla klas szóstych dotyczące projektu „Moda na czytanie”. Celem projektu    było    uświadomienie    uczniom   wartości    płynących
z czytania, zainteresowanie różnymi gatunkami literatury oraz przedstawienie nowości książkowych.

W spotkaniu brały udział klasy: VI A, VI B, VI D, VI E, VI F oraz grupa  „Od książki do świata” pod kierunkiem pani Julii Soljaniuk. Klasy zostały podzielone na cztery grupy:

Grupa I – Recenzenci – przygotowują krótką recenzję książki zachęcającą do jej przeczytania.
Grupa II – Ilustratorzy – wykonują portrety bohaterów lub ilustracje do książki.
Grupa III – Poszukiwacze informacji – wyszukują informacje na temat   książki   (autor,  ilustrator,  wydawca)  oraz  zbierają opinie
o książkach z różnych źródeł.
Grupa IV –  Aktorzy  –  przygotowują  krótką  (3 do 5min)   scenkę
z książki.

Każda klasa miała zaprezentować nowość, czyli książkę, która ukazała się w ciągu ostatnich dwóch lat. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością.  Pierwsze miejsce zajęła klasa  VI B, drugie miejsce klasa  VI E, trzecie miejsce klasa  VI F. Wyróżniona została grupa „ Od książki do świata”.

Był to owocny czas, pełen śmiechu i radości. Oto kilka wypowiedzi uczniów:

„Dzięki projektowi „Moda na czytanie” nasza klasa bardziej się zintegrowała.     Nauczyliśmy   się    efektywnie     współpracować
w grupie i dobrze się przy tym bawiliśmy. Szymon w roli mamy rozśmieszał nas do łez. Rozwijaliśmy swoje zdolności plastyczne oraz ćwiczyliśmy grę aktorską. Mieliśmy możliwość przeżywania niezwykłych przygód i rozwijania swoich  zainteresowań czytelniczych. Uwrażliwiło nas to bardziej na piękno tekstu literackiego. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas książki- nowości czytelnicze zachęcą innych uczniów do czytania.”

Klaudia Krajewska, kl. VI e

„W środę w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie dla klas szóstych. Uczniowie od miesiąca pracowali nad projektem „Moda na czytanie”. Naszym zadaniem było znaleźć ciekawą książkę, która zachęci młodzież do czytania. Każda klasa musiała przygotować scenkę, plakat i recenzję. W czasie występu dzieci współpracowały ze sobą. Wszyscy się śmialiśmy i dobrze bawiliśmy. Najbardziej podobał nam się występ klasy VI B. Przygotowali piękny lapbook, w którym były wszystkie informacje o książce. Potrafili oni wykorzystać Internet w słuszny i zabawny sposób. Klasa VI E za to świetnie przygotowała scenkę na podstawie lektury. Nasz kolega Szymon przebrał się nawet za mamę głównego bohatera. Wszyscy doskonale odegrali swojego role. Podczas przygotowań do projektu bardziej się ze sobą zintegrowaliśmy. Myślę, że dla każdego był to dobrze spędzony czas. Mogliśmy rozwinąć swoje umiejętności. Nieważne było zwycięstwo, lecz dobra zabawa i pokonywanie nieśmiałości.”

Kinga Dąbrowska, klasa VI E

„5 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się prezentacja wyników  projektu dla  klas szóstych  „Moda  na  czytanie”.  Każda
z klas miała za zadanie wybrać jedną książkę, która została wydana w ciągu ostatnich dwóch lat. Nasza klasa, VIF, wybrała książkę z serii Dziennik Cwaniaczka pt. „Krótka piłka” autorstwa Jeffa Kinneya. Praca nad tym projektem nauczyła nas m.in. tego, jak  zbierać  i  selekcjonować  informacje,  planować  swoją  pracę
i organizować jej miejsce, porozumiewać się w grupie oraz formułować i uzasadniać swoją opinię. Nasz kolega Szymon w roli Cwaniaczka rozśmieszał nas do łez. Mieliśmy też okazję rozwijać swoje talenty plastyczne, zdolności aktorskie i zainteresowania czytelnicze. Żywimy nadzieję, że przedstawiona przez nas książka zachęciła innych do lektury.”

Lena Mieczkowska, kl. VI F

Mamy nadzieję, że poprzez pracę nad projektem udało nam się zainteresować uczniów ciekawymi książkami i zachęcić do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.

Kliknij w zdjęcie by obejrzeć filmik:

Moda1.jpg