,,Niechaj z wieży biją dzwony jak jest wielki kraj.

Niech na wszystkie głoszą strony: WIWAT TRZECI MAJ”!

W celu ratowania Ojczyzny, jej wzmacniania i unowocześniania zebrał się w Warszawie Sejm zwany Wielkim lub Czteroletnim, który obradował w latach 1788 – 1792. Sejm uchwalił kilka refom: wojskową, skarbową, o sejmikach, o miastach. Wprowadzały one w Rzeczpospolitej zmiany w duchu oświeceniowym i  kierowały ku nowemu, lepszemu porządkowi. Największym owocem tego sejmu było uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Ustawa Rządowa była dziełem posłów obozu patriotycznego takich jak: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski. Potrafili oni przekonać do uchwalenia wielkiego dzieła króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który o konstytucji wyrażał się, jako najdroższym klejnocie powstającym dla dobra i ocalenia Polski. Konstytucja nie spodobała się posłom konserwatywnym, którzy zawiązali konfederację w Petersburgu, a ogłosili ją w Targowicy i przy pomocy Rosji przekreślili szanse na uratowanie Polski. Kolejne dwa rozbiory wymazały Rzeczpospolitą z mapy Europy na ponad sto lat. W czasie zaborów rocznice uchwalenia ustawy najwyższej były dla Polaków ważnym wydarzeniem jednoczącym naród w krzepieniu polskości i walce o niepodległość, ale były represyjnie zwalczane, zwłaszcza przez Rosjan. Po odzyskaniu niepodległości w II Rzeczpospolitej uroczyste obchody organizowały władze państwowe i samorządowe. W Polsce komunistycznej święto początkowo marginalizowano, a następnie zostało zniesione. Powróciło do kalendarza oficjalnych rocznic po 1989 r., a rok później Sejm ustanowił 3 Maja Świętem Narodowym. W pierwszych dniach majowych wspominamy dzieło wielkich Polaków służących Matce – Ojczyźnie oraz tych, którzy dobro Polski przedkładali nad prywatne interesy. Kolejne rocznice są okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy, czy suwerenności społeczeństwa względem rządzących.

Społeczność ,,Dziesiątki” upamiętniła majowe święto tematycznymi gazetkami, patriotycznymi lekcjami oraz apelem szkolnym. Scenariusz przygotował Józef Janczewski. Wiersze oraz treści historyczne prezentowali uczniowie: Wiktor Cekała, Iga Chelstowska, Paweł Lewandowski, Oliwier Modzelewski, Dominik Niedbała, Borys Świątkowski z klasy 7A oraz Liwia Jankowska z klasy 4A. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny pod dyrekcją Pani Agata Durzyńskiej. Dekorację przygotowała Pani Marta Kisiel, a nagłośnienie Piotr Prusaczyk i Krzysztof Faszcza z Panem Dariuszem Milewskim. Powagę apelu szkolnego podniosło wystawienie Sztandaru Szkoły pod opieką Pani Karoliny Jankowskiej i Izabeli Wierciszewskiej. Poprzez udział Pocztu Sztandarowego społeczność naszej szkoły będzie reprezentowana na miejskich obchodach Święta Konstytucji we wtorek 3 maja.