SZKOLNA UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCONA 83. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

   16 września 2022r. w naszej szkole odbyła się podniosła uroczystość poświęcona obchodom 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę. Tego dnia całą społeczność SP nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży obowiązywał strój galowy, z wpiętą biało-czerwoną kokardką.

   W przededniu przypadającej 17 września 2022r., 83. rocznicy wtargnięcia Armii Czerwonej w granice II Rzeczpospolitej dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciele samorządu klas IV- VIII, wsłuchując się w wiersze i pieśni, przenieśli się w owe straszne, pełne śmierci i grozy czasy. Hasło przewodnie tegorocznych, szkolnych obchodów brzmiało: „Czas grozy i pogardy ocalmy od zapomnienia”.

   Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Za obsługę sprzętu nagłaśniającego odpowiedzialni byli uczniowie kl. VIII A: Paweł Konopka i Bartosz Kozłowski pod kierunkiem p. Dariusza Milewskiego. O dekorację zadbała p. Marta Kisiel, a o oprawę muzyczną p. A. J. Durzyńska. Artystów, recytatorów i prowadzących uroczystość, którymi byli uczniowie kl. VI B, przygotowała do występu p. I. Ramatowska. Koordynatorką całości obchodów była p. wicedyrektor Laura Wąsowska.

   Zgromadzeni w ciszy i skupieniu wysłuchali wierszy patriotycznych, wśród których nie zabrakło utworów A. Słonimskiego „Alarm”, K.I.Gałczyńskiego „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte”, K. K. Baczyńskiego „Elegii o chłopcu polskim”. Prowadzący uroczystość: Lena Domitrz i Kacper Kowalczyk przybliżyli zgromadzonym realia historyczne tamtych strasznych czasów. Ze szczególnym wzruszeniem zostały odebrane przez widzów pieśni: „Warszawo ma”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „O mój rozmarynie”. Wielu na pewno też zakręciła się łza w oku, gdy rozbrzmiewały przejmujące dźwięki marsza żałobnego Chopina, czy wygrywane na skrzypcach przez A. Dziewę tony „Dnia pierwszego września”.

   Uroczystość zakończyło wyprowadzenie pocztu sztandarowego, po czym głos zabrała p. dyrektor Jadwiga Kirejczyk, która zaakcentowała wagę uroczystości, podkreślając, że my współcześni powinniśmy pamiętać te straszne czasy. Zaznaczyła również, że to dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju. Prosiła jednocześnie o refleksję o tym, czy my jesteśmy patriotami i jak to manifestujemy.

   Myślę, że uroczystość zapadła w pamięć i przyczyniła się do chwili zadumy nad tym czasem grozy i śmierci, który powinniśmy co roku ocalać od zapomnienia.

Izabela Ramatowska

Back to Top