W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w adresowanym do uczniów klas VI szkoły podstawowej ogólnopolskim konkursie historycznym pod hasłem: Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Jego organizatorami byli:

1. Minister Edukacji i Nauki
  2. Archiwa Państwowe.

Uczniowie naszej szkoły: Zofia Chludzińska i Karol Łepkowski z kl. VI B, którzy wzięli udział w konkursie, mieli za zadanie przygotować projekt edukacyjny z elementami pracy badawczej, dotyczący genealogii swojej rodziny. Miał on zostać przedstawiony w formie drzewa genealogicznego rodziny, opracowanego na podstawie wywiadów z rodziną oraz kwerendy w archiwum rodzinnym.

Uczestnicy, których opiekunem była pani Izabela Ramatowska – nauczycielka historii, przy wsparciu głównie swoich rodziców, służących pomocą w zgłębianiu dziejów rodziny, przygotowali w formie elektronicznej prace konkursowe.

Wysiłek, zaangażowanie i kreatywność Zofii Chludzińskiej zostały zauważone i docenione przez jury, które przyznało jej tytułu finalisty etapu wojewódzkiego. Dnia 30 maja 2022 r. podczas uroczystego spotkania w Archiwum Państwowym w Białymstoku, Zosia, której towarzyszyli dumni rodzice, odebrała z rąk pani kurator Beaty Pietruszki dyplom.

Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szczerze gratulują Zosi sukcesu i trzymają za nią kciuki w następnym etapie, jakim są zmagania ogólnokrajowe.

Izabela Ramatowska