7-8 października 2015 roku uczniowie naszej szkoły na czele z pocztem sztandarowym udali się pod opieką pani wicedyrektor Renaty Zaniewskiej, księdza Tomasza Myśliwego oraz pań: Joanny Lewczuk, Beaty Obryckiej i Izabeli Wierciszewskiej na XV Pielgrzymkę Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy.

Zaplanowany na 7.30 wyjazd opóźnił się z powodu problemów technicznych podstawianych nam autokarów. Kiedy w końcu przyjechał sprawny autobus, wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Z modlitwą na ustach i optymizmem w sercach wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak.

Pierwszym przystankiem były Przeprośna Górka, z której widać już Jasną Górę, i sanktuarium ojca Pio. W znajdującym się tam kościele Ośmiu Błogosławieństw dwaj zakonnicy przybliżyli nam postać św. Ojca Pio. Każdy z nas ukląkł przed jego relikwiami i w chwili modlitwy powierzył mu swoje prośby. Na przykościelnym wzgórzu obejrzeliśmy stacje Drogi Krzyżowej wykonane przez Szymona Wypycha - rzeźbiarza z Częstochowy. Dowiedzieliśmy się, że odległości między stacjami zostały wymierzone według stacji jerozolimskich. Jeszcze raz spojrzeliśmy z daleka na Jasną Górę i wyruszyliśmy w dalszą drogę.

Przejazd z Przeprośnej Górki do częstochowskiego Domu Pielgrzyma trwał krótko. Około godziny 20.00 rozpoczęliśmy nabożeństwo drogi krzyżowej wzdłuż stacji umieszczonych przy wałach. Modlitwie przewodniczył ks. Tomasz. Kolejne stacje, rozważania Męki Pańskiej i śpiew przygotowały nas do udziału w Apelu Jasnogórskim przed obrazem Czarnej Madonny. Kaplicę wypełniały tłumy pielgrzymów, wśród których znajdowaliśmy się my. Ta wieczorna modlitwa zakończyła pierwszy dzień pielgrzymki.

Kolejny rozpoczął się dla części grupy bardzo wcześnie - mogliśmy uczestniczyć w odsłonięciu cudownego obrazu o godzinie 6.00. Po śniadaniu i wykwaterowaniu się z Domu Pielgrzyma obejrzeliśmy wzruszający film o jasnogórskich cudach. Potem podzieliliśmy się na dwie grupy - poczet sztandarowy udał się na wały, a pozostali zajęli miejsce na błoniach. Ok. godziny 11.00 rozpoczęła się msza święta. Dowiedzieliśmy się wtedy, że na jubileuszowe spotkanie szkół noszących imię św. Jana Pawła II przybyło ponad 20 tys. osób reprezentujących ok. 500 szkół z całej Polski, a także z Wilna. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Homilia dotyczyła tematyki XV Dnia Papieskiego, czyli wyjaśniała naukę Jana Pawła II o rodzinie. Umocnieni Eucharystią wraz ze sztandarem naszej szkoły udaliśmy się przed cudowny obraz, by pokłonić się Czarnej Madonnie, pomodlić i złożyć u Jej stóp nasze prośby o wsparcie i błogosławieństwo. Następnie weszliśmy na kościelną wieżę, skąd podziwialiśmy panoramę Częstochowy, kolorową w blasku październikowego słońca. Z żalem pomyśleliśmy, że nadszedł czas pożegnania z Jasną Górą.

Po obiedzie wszyscy zaopatrzyliśmy się w pamiątki z naszego pobytu w Częstochowie i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ks. Tomasz dbał o naszą wspólną modlitwę. Czas podróży uprzyjemniał nam również śpiew pieśni religijnych.

Do Łomży wróciliśmy ok. 22.00. Kiedy wspominaliśmy wspólnie przeżyte chwile, uczestnicy pielgrzymki wymieniali najważniejsze ich zdaniem zdarzenia. Dla niektórych było to spotkanie z Matką Boską Częstochowską, dla innych droga krzyżowa na wałach, Apel Jasnogórski, modlitwa i śpiew w autokarze lub też wspólna msza św. tak wielu przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. Wierzymy, że jeszcze długo będziemy zbierać duchowe owoce pielgrzymki.