Aktualności 2016/2017

W góry i nad morze pojadą dzieci z naszej placówki, którze spędzą niezapomniany czas w gronie rówieśników i poznają 8 wartości Małego Muszkietera. Wszystko dzięki ogólnopolskiej akcji „Wakacje z Muszkieterami”. Na swoje pierwsze kolonie wyjedzie łącznie ponad 1000 dzieci z całej Polski. Ambasadorką wakacyjnych wyjazdów  jest Sylwia Gruchała – medalistka olimpijska. Honorowy patronat nad akcją objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

„Wakacje z Muszkieterami” już po raz drugi organizuje Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché. Dzieci w wieku 8-14 lat, które nie miałyby szansy na odpoczynek po pracowitym roku szkolnym, spędzą letnie kolonie w pięknych zakątkach Polski. Krajoznawczym wycieczkom i zajęciom w ośrodkach wypoczynkowych, będzie towarzyszyć poznawanie 8 uniwersalnych wartości, którymi powinien kierować się w życiu każdy Muszkieter. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Zobacz co robią Muszkieterowie i poznaj 8 wartości Muszkietera www.facebook.com/FundacjaMuszkieterow/ www.wakacjezmuszkieterami.pl

14 czerwca 2017 r. z całą klasą wybraliśmy się na spacer śladami Jana Pawła II .

Pierwszym punktem wyprawy był kościół Św. Krzyża. Na miejscu Lena i Karina opowiedziały nam dlaczego to miejsce jest związane z Janem Pawłem II. Okazało się, że w tym kościele jest umieszczona szata naszego polskiego papieża.  Później Wiktoria i Agnieszka zaprowadziły nas do Pomnika Obelisk – Liść Dębu.  Ta pamiątka jest związana z przylotem Karola Wojtyły do naszego miasta. Właśnie tam papież wylądował. Kolejnym punktem wycieczki był kościół Miłosierdzia Bożego. W tym miejscu Jan Paweł II odprawił mszę podczas pobytu w Łomży. Następnie udaliśmy się na plac Jana Pawła II. Stoi tam pomnik, który przedstawia jego Świątobliwość. Obok posągu znajduje się Seminarium Duchowne poświęcone przez papieża. Potem wybraliśmy się do katedry św. Michała Archanioła. Właśnie tam Jan Paweł II ukoronował Obraz Matki Pięknej Miłości. Spacer zakończyliśmy „lodową biesiadą”.

Mam nadzieję, że przez najbliższe lata będziemy częściej wybierać się na takie spacery. Nie tylko dlatego, iż sprawia nam to przyjemność, a także dlatego, że zdobywamy informację o miejscach, w których Jan Paweł II przebywał podczas pobytu w Łomży.

Oliwia Tombak, kl. IV a

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:

Rower i wrotki, piłka

• Jezdnia to nie plac zabaw. Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność.
  • Korzystaj ze ścieżek rowerowych.
  •   Nie pożyczaj roweru nieznajomym.
  •   Zakładaj kask rowerowy na głowę.
  • Podczas przechodzenia przez jezdnię korzystaj z przejść dla pieszych.
  • Graj w piłkę daleko od ulicy.

Nad wodą

• Kąp się w miejscach dozwolonych tylko pod opieką rodziców lub dorosłych.
  • Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których nie znasz dna.
  • Słuchaj poleceń ratownika.
  • W wodzie bądź ostrożny, nie utrudniaj kąpieli innym.
  • Dbaj o jej czystość plaży.
  •  Przestrzegaj regulaminu kąpieliska.
  • Pamiętaj, aby zawsze w czasie upałów być nasmarowanym kremem z wysokim filtrem UV, a jeśli to możliwe w godzinach od 12 -16 nie przebywaj na słońcu.

W górach

• Zawsze idź szlakiem wyznaczonym pod opieką przewodnika lub opiekuna.
  • Słuchaj się opiekuna.
  • Nie zbaczaj ze szlaku.
  • Nie wyruszaj w góry podczas burzy.

Bezpiecznie w domu

• Nie baw się ogniem - to grozi pożarem.
  • Nie manipuluj w kontaktach sieciowych - może porazić Cię prąd.
  • Nie wychylaj się przez okno - możesz wypaść.

Dbając o swoje bezpieczeństwo

• Do zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni.
  • Dbaj o środowisko - nie wyrzucaj śmieci i nie zaśmiecaj otoczenia.
  • Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych i pod opieka dorosłych.
  • Zawsze mów opiekunom lub rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej.
  • Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym.
  • Nie korzystaj z propozycji podjazdu lub jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi.
  • Nie podchodź i nie zaczepiaj obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli wydaje się być łagodny.

Rodzice i opiekunowie dzieci

• Zawsze bądźcie czujni i interesujcie się, czym wasze dziecko się bawi, z kim i gdzie.
  • Kontrolujcie jego czas wolny oraz rozmawiajcie z nim jak najwięcej.

Zachęcam do odwiedzenia stron internetowych

·        http://wypoczynek.men.gov.pl

·        https://bezpiecznewakacje.pl

·        https://sieciaki.pl

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania

Pedagog

20 czerwca odbyło się spotkanie  uczniów klas IV-VI,  podczas którego podsumowano działania projektu „Pomocna dłoń- wolontariat w naszej szkole”. Projekt realizowano  w ciągu całego roku szkolnego, a głównym celem  było zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu jej propagowanie i aktywne działanie na rzecz potrzebujących.
Wolontariuszki – uczennice klasy VI c przedstawiły sprawozdanie z realizowanych akcji i przedsięwzięć. Nagrodzono laureatów konkursów: literackiego, plastycznego i scenek teatralnych.
Wręczono podziękowania  najaktywniejszym wolontariuszom.
Pomaganie jest fajne!  Warto pomagać!