• Realizacja zadania nr 6: Kibole, brokersi, grupy podwórkowe, co robić jeżeli rozpoznajesz zagrożenia, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki

W ramach realizacji zadania 6 "Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznasz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do "paczki" dnia 15 marca 2013 roku w stołówce szkolnej wystąpiła grypa teatralna "Gaudium et spes". Młodzi aktorzy przygotowali spektakl pt. "Bądź dobrym człowiekiem". Grupa składa się z absolwentów naszej szkoły. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli przedstawienie. Uświadomili sobie jakie zagrożenia niosą ze sobą nieformalne grupy tj. kibole, blokersi i grupy podwórkowe. Dowiedzieli się jak się bronić przed wciągnięciem do "paczki". Młodzież pokazała wartości, które są cenniejsze i ważniejsze niż udział w grupach nieformalnych.

W klasach odbyły się rozmowy na temat obejrzanego spektaklu i własnych doświadczeń uczniów. Uczniowie trafnie odczytali przesłanie spektaklu. Dostrzegają wokół siebie zagrożenia, ale potrafią się przed nimi ustrzec. O czym świadczą załączone wypowiedzi. W ramach realizacji zadania w klasach I - III odbył się Wiosenny Turniej Sportowy. Udział w zawodach brali rodzice oraz uczniowie klas II. Rywalizowali w pięciu konkurencjach zgodnie z zasadą fair play. Pozostali uczniowie kulturalnie dopingowali swoich kolegów. Przygotowali okrzyki, transparenty, napisy. Pokazali jak należy właściwie zachować się podczas zawodów sportowych. Sądzimy, że podjęte działania pozwoliły na zrealizowanie zadania: "Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznasz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do "paczki".

WYKONANIE:
W zadaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie 35 oddziałów klas I - VI.
Liczba uczestników-825.
WNIOSKI:
- Uczniowie poznali zagrożenia jakie niosą ze sobą nieformalne grupy tj. kibole, blokersi, grupy podwórkowe.
- Dowiedzieli się jak bronić się przed wciągnięciem do "paczki".
- Poznali wartości, które są cenniejsze niż te, które niesie ze sobą udział w grupach nieformalnych.
- Trafnie odczytali przesłanie spektaklu.
- Dostrzegają wokół siebie zagrożenia, ale wiedzą jak się przed nimi ustrzec.
- Potrafią rywalizować zgodnie z zasadą "fair play".
- Kulturalnie dopingowali kolegów.

Osoby odpowiedzialne za realizację zadania:

K. Aleksandrowicz, E. Dembska, A. Durzyńska, M. Kisiel,
M. Listowska, ks. Tomasz, E. Zalewska, E. Zaremba.

Załączniki:

Przedstawienie profilaktyczneWypowiedzi uczniów klas trzecich po obejrzanym apelu Konkurencje wiosennego turnieju