Erich Kastner "Mania czy Ania"

Pewnego dnia w letniskowej miejscowości spotykają się dwie dziewczynki. No cóż - zaczyna się całkiem normalnie, prawda? Ale dalszy ciąg nie jest taki przewidywalny. Okazuje się, że dziewczynki są do siebie bardzo podobne - dosłownie jak dwie krople wody, a do tej pory nie wiedziały o swoim istnieniu!. Ania i Mani nie zamierzają tego tak zostawić. Postanawiają odkryć tajemnicę swego podobieństwa. Po obozie Ania jedzie do Monachium jako Mania, a Mania jedzie jako Ania do Wiednia. I co będzie dalej? Tego musicie się dowiedzieć sami!

Małgorzata Musierowicz "Żaba"

Poznajcie Żabę! Ma:

piętnaście lat
ˇ nieco dziwne imię - Hildegarda
ˇ kolczyk w nosie
ˇ w miarę optymistyczne spojrzenie na świat
ˇ wielbiciela, który mocno ją denerwuje
ˇ i jak do tej pory w miarę spokojne życie.
Ale to się zmienia, bo starszy - do tej pory idealny - brat nagle okazuje się tchórzem, drugi brat niespodziewanie okazuje się odpowiedzialnym (i mocno zakochanym) maturzystą, w pożarze giną wszystkie ukochane pamiątki Żaby, a na świecie ma wkrótce pojawić się bardzo ważna osoba.O wszystkich tych wydarzeniach i o tym, co z nich wynikło, przeczytacie w powieści Małgorzaty Musierowicz pt. "Żaba"

Cornelia Funke "Atramentowe serce"

Powieść o sile wyobraźni i magii książek. Dwunastoletnia Meggie, córka niezwykle utalentowanego introligatora Mo Folcharta, mieszka razem z ojcem w wynajętym domu. Jej mama zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Meggie bardzo kocha swego ojca, ale nie rozumie, dlaczego on nigdy nie czyta jej książek. Szczęśliwe życie Meggie i jej taty kończy się, gdy w ich domu zjawia się tajemniczy gość. Dalszy ciąg przygód Meggie i jej przyjaciół zawiera książka pt. "Atramentowa krew".

Katharine Paterson "Most do Terabithii"

Terabithia to sekretna kraina, do której można się dostać jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co zmieni wszystko.

 

 

 

 

Back to Top