Internet zaczyna odgrywać coraz większą rolę w życiu naszych uczniów i staje się coraz częściej niezbędnym narzędziem pracy i nauki. Należy jednak pamiętać, że niesie ze sobą również wiele zagrożeń. W związku z tym nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu.

W klasach I – II na lekcjach edukacji informatycznej zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczycielki wykorzystały na nich  scenariusze oraz inne materiały i filmy udostępnione m.in. na stronie internetowej www.sieciaki.pl. Na ich podstawie omawiały zasady bezpiecznego poruszania się w sieci, zarazem zwracając uwagę na różne formy internetowych zagrożeń, m.in. takich jak: uzależnienie, podawanie danych, udostępnianie zdjęć czy cyberprzemoc. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Pedagog Małgorzata Listowska przeprowadziła w klasach III zajęcia Dziecko w świecie Internetu, podczas których uczniowie podawali przykłady pozytywnych i negatywnych zastosowań Internetu, rozpoznawali zagrożenia w sieci, dzielili się swoimi doświadczeniami. Układali zdania z rozsypanek wyrazowych, dzięki którym poznali zasady dotyczące bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w Sieci. Na zakończenie wykonywali w grupach plakaty ilustrujące te zasady. Prace wywieszone zostały na korytarzu szkolnym. Mamy nadzieję, że w wyniku podjętych inicjatyw wzbogaciliśmy świadomość uczniów i  unikną oni wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem.

Pedagog Małgorzata Listowska