W piątek, 5 października, w Wiźnie odbył się spektakl pt: „Rotmistrz Pilecki: Ofiarowanie”. Wykonany został przez grupę teatralną „Rzeczpospolita Apostolska” z Ostrowii Mazowieckiej. Scenarzystą i reżyserem dramatu był Sławomir Konarzewski, oprawę muzyczną przygotował Paweł Andruszkiewicz. Tematem sztuki było ukazanie gehenny jaką przeżył rotmistrz Witold Pilecki doświadczając okrucieństw II wojny światowej i okresu stalinowskiego.

            Spektakl wywarł na mnie ogromne wrażenie. Aktorzy odgrywali swoje role w sposób niezwykle wiarygodny. Godna pochwały jest również dość minimalistyczna, aczkolwiek świetnie oddająca atmosferę przedstawienia scenografia oraz przepiękna warstwa muzyczna. Niezwykle spodobał mi się również sposób ukazania rotmistrza Pileckiego. Autorzy przedstawienia zarysowali sylwetkę bohatera, który z jednej strony jest człowiekiem twardym i niezłomnym, pełnym męstwa i gotowości do poświęceń, z drugiej osobą, która nie wstydzi się tego, że dopada ją zwątpienie, że musi walczyć z lękiem i z brakiem nadziei. W sposób niezwykle dokładny zostały też zaprezentowane fakty historyczne, przez co widzowie mogli znacznie poszerzyć swoją wiedzę.

            Podsumowując, „Rotmistrz Pilecki: Ofiarowanie” to przedstawienie niezwykle wartościowe, które wywarło na uczniach klasy VIII C, VIII E, VIII F i III A gimnazjum ogromne wrażenie z postaw ludzi w trudnych latach wojny i okupacji, przede wszystkim postawy rotmistrza Pileckiego  i jego niezachwianej wiary w idee wolnej ojczyzny.  

 

Edgar Bagiński, kl. VIIIE

Back to Top