PROMIENIOWANIE OJCOSTWA

16 października 2018 roku  w sali gimnastycznej naszej szkoły  odbyła się uroczysta akademia z okazji XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem ,, Promieniowanie Ojcostwa ", która poświęcona była  patronowi szkoły, czyli Janowi Pawłowi II.  Przypadła ona w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru na papieża Karola Wojtyły.

Uroczystość rozpoczęto ulubioną pieśnią papieża - „Barką”. Następnie konferansjerzy z klasy czwartej przypomnieli  życiorys Karola Wojtyły. Uczniowie naszej szkoły mówili także o  16 października . Tego dnia co roku  w Polsce obchodzimy rocznicę  powołania kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Był on  pierwszym w historii papieżem Polakiem .

Przytoczyli fragment rozmowy taty z Karolem, w której ojciec zwraca uwagę synowi, aby gorliwiej podchodził do obowiązków ministranta, aby nie rozmawiał, a raczej skupiał się na modlitwie. Polecił synowi modlić się do Ducha Świętego. Jak się okazało, kilkuletni Karol Wojtyła ostatecznie przełamał swą psotliwość i stał się wzorem do naśladowania, a po latach jako papież napisał encyklikę o Duchu Swiętym.

W czasie swego pontyfikatu stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Odbył  104 pielgrzymki i odwiedził 129 krajów. Pozostawił po sobie wiele encyklik, wierszy, utworów dramatycznych. Uczył dialogu i modlitwy. Kształtował serca i umysły, szczególnie ludzi młodych. Zarażał umiłowaniem Ojczyzny, patriotyzmem.

Prowadzący wtorkową uroczystość zachęcali nas, abyśmy rozmawiali z Bogiem jak z ojcem, jak z kimś bliskim, powierzając Mu codzienne sprawy, miłe i trudne, dobre i złe.

Na zakończenie głos zabrała wicedyrektor Renata Zaniewska. Podziękowała pani Agacie Durzyńskiej i szkolnemu chórowi oraz  księżom: Łukaszowi Andrzejczykowi i Grzegorzowi Chełstowskiemu za przygotowanie uroczystości i pięknej dekoracji.  Podzieliła się również swoimi refleksjami związanymi z wyborem Karola Wojtyły na papieża, a także Jego pontyfikatem. Na chwilę powróciła myślami do lat dzieciństwa. Życzyła wszystkim, aby poczuli Ojcowską miłość.

Z całą pewnością dzięki akademii poznaliśmy nowe fakty dotyczące  życia Karola Wojtyły i pontyfikatu Jana Pawła II. Zostaliśmy zachęceni do nawiązania relacji z Bogiem, naszym najlepszym Ojcem. Cieszymy się, że czuwa nad nami tak znakomity Święty Patron.

Oliwia  Dzbeńska, kl. VIa