Wizyta w łomżyńskim szpitalu

          Dzisiejszy dzień był wyjątkowy i długo przez nas wszystkich wyczekiwany. Kilka dni wcześniej nasza  wychowawczyni poinformowała nas o wycieczce do szpitala i dziś nadszedł ten dzień.

         Całą klasą wyruszyliśmy do Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży na szkolenie z pierwszej pomocy. Gdy dotarliśmy na salę konferencyjną ,powitała nas pani dyrektor życząc owocnej nauki.

Szkolenie dla nas prowadził ratownik z łomżyńskiej Grupy Ratowniczej Nadzieja. Z ciekawością oglądaliśmy prezentację multimedialną dotyczącą bezpiecznego zachowania się na jezdni i w samochodzie. Wspólnie odpowiadaliśmy na pytania, które pojawiały się na ekranie i byliśmy bardzo dumni, że wszystkie nasze odpowiedzi okazały się  poprawne.

Następnie przeszliśmy do szkolenia na fantomie ,,Ania”. Ratownik medyczny udzielał nam wskazówek ,jak zachować się w sytuacji, gdy zauważymy, że czyjeś życie jest zagrożone. Na początku usłyszeliśmy, że ważne jest także nasze bezpieczeństwo i przystępując do oceny funkcji życiowych, musimy stanąć w bezpiecznej dla nas postawie.  Dowiedzieliśmy się jak za pomocą narządów zmysłu, o których już uczyliśmy się   w szkole, możemy rozpoznać, czy człowiek oddycha, czym różni się reanimacja od resuscytacji i w jakich sytuacjach możemy przerwać masaż serca. Wszyscy próbowaliśmy wykonać na fantomie wdechy przez usta i uciśnięcia klatki piersiowej. Słuchaliśmy także z dużym zainteresowaniem opowiadań i wyjaśnień, na czym polega praca ratownika. Może kiedyś i my zostaniemy wolontariuszami i będziemy pomagać ludziom razem z ratownikami w Grupie Ratowniczej Nadzieja?

      Ta wycieczka była dla nas bardzo ważna i pouczająca. Na koniec wszyscy uczestnicy dostali certyfikaty potwierdzająceudział w szkoleniu.

 

                                                                                               Natalia Gryc kl.IIIc

                                                                                               Gabriela Borys kl.IIIc

                                                                                               Maja Łada kl. IIIc

Back to Top