18 września 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbyła się uroczystość poświęcona 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Tegorocznym obchodom przyświecało hasło: Czas grozy i pogardy ocalmy od zapomnienia.

Podniosły apel, w wykonaniu siódmoklasistów, został przygotowany pod kierunkiem p. Izabeli Ramatowskiej, o oprawę muzyczną zadbała p. Agata Jolanta Durzyńska, dekorację przygotowała p. Marta Kisiel, nagłośnieniem zajęli się uczniowie pod czujnym okiem p. Dariusza Milewskiego, zaś jej przebieg uwieczniła na zdjęciach p. Hanna Bazydło.

Uczniowie w galowych strojach, z podkreślającą patriotyzm biało-czerwoną wstążeczką, w uwadze i skupieniu wysłuchali wyciskających łzy z oczu wierszy i pieśni patriotycznych, wśród których nie zabrakło Dnia pierwszego września i Pałacyku Michla.

Dowiedzieli się, jakie tragiczne dla Polski wydarzenia  miały miejsce 1 i 17 września 1939 r. oraz 1 sierpnia 1944 r. W postawie stojącej minutą ciszy oddali hołd wszystkim ofiarom wojny, walczącym i poległym, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Nie zabrakło też pocztów sztandarowych i hymnu narodowego podkreślających doniosłość uroczystości.

Ta nietypowa lekcja historii uświadomiła dzieciom i młodzieży okropieństwa wojny, aby mogły powtórzyć z przekonaniem słowa św. Jana Pawła II: „Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii II wojny światowej. Niech pamięć o tamtych latach, nieludzkim cierpieniu, dzisiaj i w przyszłości będzie przestrogą przed zgubnymi ideologiami… Nigdy więcej wojny!