XVII edycja konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża pod honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Łomża

     W Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbyły się kolejne zmagania ortograficzne uczniów Szkół Podstawowych. Wydarzenie to niezmienne od siedemnastu lat swoją szczególną opieką otacza pani dyrektor Renata Zaniewska. Dzięki Jej staraniom konkurs, którego szczególnym patronem jest Jan Paweł II, gromadzi wielu młodych ludzi z łomżyńskich szkół podstawowych, którzy mają okazję zmierzyć się z zawiłościami ojczystej ortografii. Wydarzenie to integruje lokalną społeczność, wpływa na rozwój talentów wokalnych, tanecznych i recytatorskich, a przede wszystkim promuje postać Jana Pawła II. W tym roku do ortograficznych zmagań stanęło 21 śmiałków, czyli trzyosobowe reprezentacje łomżyńskich podstawówek.

     Pierwsza edycja konkursu odbyła się 20 maja 2004 roku. Wydarzenie to corocznie gromadzi najlepszych uczniów, ale także znakomitych gości. Wśród przybyłych na uroczystość należy wymienić panią Dorotę Hannę Zalewską - doradcę metodycznego ds. edukacji polonistycznej w szkołach podstawowych CEN w Łomży, panią Dorotę Cybulską – kierownika pracowni technologii informacyjnej CEN w Łomży, pana Pawła Piwowarskiego – Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży, panią Krystynę Kamińską – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, panią Justynę Brzóskę – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, panią Jolantę Gryc – przewodniczącą Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży oraz przedstawicieli mediów oraz rodziców.

     Dzięki niezmiernemu zaangażowaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, oraz pani Agnieszki Szczygieł, uczestnicy tej uroczystości mogli posłuchać cennych porad językowych profesora Jana Miodka i profesora Jerzego Bralczyka, w których wcielili się Aleksander Krejpowicz i Kacper Pielaszek. Część artystyczna uświadomiła zebranym, jak istotna i niestety niedoceniania współcześnie jest ojczysta mowa, która także miała okazję zabrać głos podczas uczniowskiej konferencji. W tak ważną tego popołudnia postać wcieliła się Magda Popielarczyk. Prowadzący to naukowe spotkanie: Magdalena Krajewska i Krzysztof Dołęgowski, uświadomili uczniom, że dbanie o ojczysty język, jego piękno oraz narodowe tradycje, to dziedzictwo, którego nie możemy nigdy zatracić. Uczennice klasy czwartej i piątej, przygotowane przez panią Agatę Durzyńską, uświetniły występ pięknie wykonanymi piosenkami, które podejmowały temat języka ojczystego.

     Po części artystycznej uczniowie zmierzyli się z tekstem „O strażniku bursztynowego złota”. Jego autorką była pani Dorota Hanna Zalewska – doradca metodyczny ds. edukacji polonistycznej w szkołach podstawowych CEN w Łomży.

   Tekst dyktanda opowiadał ciekawą historię o tajemnicach nadnarwiańskich lasów. Uczniowie mieli okazję nie tylko zmierzyć się z trudnościami ortograficznymi, ale także przypomnieć sobie, jak cenne dary natury kryły się od wieków w kurpiowskiej puszczy.

    Zanim ogłoszono wyniki zmagań ortograficznych, uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście, mogli obejrzeć występ w wykonaniu grupy taneczno-akrobatycznej. Uczennice pod opieką pani Katarzyny Drozdowskiej zachwyciły wszystkich swoim pełnym dynamizmu występem. Nad całością tegorocznego wydarzenia czuwali uczniowie klasy piątej: Hanna Ślaska, Radek Głębocki oraz Paweł Matukin.

Spośród licznej grupy uczestników, komisja konkursowa pod przewodnictwem pani Joanny Lewczuk, wyłoniła troje zwycięzców.

I miejsce Alicja Błędos ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży;

II miejsce Igor Stankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży;

III miejsce Amelia Cedrowska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży.

     Siedemnasta edycja konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża odbyła się dzięki wsparciu wielu sponsorów. Wśród nich szczególne słowa podziękowania pani dyrektor Jadwiga Kirejczyk skierowała do pana Mariusza Chrzanowskiego - Prezydenta Miasta Łomża, Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, Marty Ślaskiej – Hurtownia Elektryczna Elektromil, Anny Ciochanowskiej – pizzeria Diavolo, Elżbiety i Krzysztofa Zabielskich – DW Domel, Właścicieli Stacji Diagnostycznej Wykowski oraz kina Helios.

     Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy odwagi i zaangażowania w dbałość o ojczysty język. Jan Paweł II powiedział: „Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie może się uchylać. Nie może zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić...!”

Życzymy wszystkim, abyśmy dbali o to, co dla nas Polaków jest najcenniejsze: naszą ojczystą mowę i tradycję!

Agnieszka Szczygieł

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii:

Back to Top