Screenshot_1.jpg

Muzeum Przyrody i Szkoła Podstawowa w Drozdowie  zorganizowało powiatowy konkurs ,,Piękno pracowitego życia – dzieje i dokonania rodziny Lutosławskich”. Odbył się on pod honorowym patronatem Senatora RP i przewodniczącego Rady Muzeum Marka Adama Komorowskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego, Wicestarosty Łomżyńskiego Marii Dziekońskiej oraz Wójta Gminy Piatnica Artura Wierzbowskiego.

Celem konkursu było kształtowanie polskiej świadomości historycznej i kulturowej uczniów szkół podstawowych poprzez przedstawienie wiedzy o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z dziejami Polski oraz łączących się z historią Mazowsza i Podlasia. Za cel szczegółowy organizatorzy wybrali utrwalenie i pogłębienie wiedzy historycznej dzieci i młodzieży oraz różnorodnych form jej ekspresji na temat działalności patriotycznej, gospodarczej i kulturalnej rodu Lutosławskich z Drozdowa. Docenienie wpływu tej rodziny na kształtowanie lokalnej kultury i dziedzictwa kulturowego. Kategorie konkursu obejmowały: prace plastyczne: rysunek, akwarela, wyklejanka, wycinanka, kolaż, makieta itp., samodzielne prace pisemne poświęcone dziejom Drozdowa i rodziny Lutosławskich, np.: wywiad, wspomnienia, opowiadanie, list, kartka z pamiętnika, oraz artefakty – wytwory kulturowe tj. zdjęcia, bibeloty, obrazy, rysunki, tkaniny, rękodzieło, elementy wystroju i wyposażenia domowego oraz gospodarstwa i przemysłu – etykiety, pieczęcie, rachunki, umowy, książki, poszyty, karty akt itp.

Z ,,Dziesiątki” do konkursu przystąpiło 10 uczniów, którzy wykonali prace we wszystkich kategoriach. Historię regionu, słynne postaci i lokalni bohaterowie, dziedzictwo miejscowej architektury poznawali: Kateryna Myronova z klasy 8 G, Maja Lizewska, Amelia Sawicka, Blanka Sobocińska, Andżelika Terepka, Bruno Wiśniowski z klasy 8 L oraz Maciej Bylica, Jakub Kotowski, Jakub Mroczkowski i Igor Prosiński z klasy 6 A. Jury konkursu zachwyciło się pracą plastyczną Kasi i przyznało jej I miejsce. Katarzyna wykonała portret Sofii Guadalupe Perez Casanovy de Lutosławski. Ta hiszpańska poetka, autorka prozy, dziennikarka, eseistka, kandydatka do Nagrody Nobla była od 1887 roku żoną Wincentego Lutosławskiego i w swojej twórczości rozsławiała piękno ziemi łomżyńskiej. Nagrodę Specjalną przyznano Maćkowi i dwóm Jakubom, którzy wykonali makietę Dworu Lutosławskich na wcześniej zorganizowany konkurs wojewódzki w Białymstoku, a w tym konkursie rozbudowali swoje arcydzieło. Tak o ich pracy wyraził się proboszcz drozdowskiej parafii. Po konkursie twórcy makiety otrzymali propozycję rozbudowania swojej pracy, która za około miesiąc może uświetnić wystawę z okazji nadania imienia Rodziny Lutosławskich Szkole Podstawowej w Drozdowie. Jako organizator i opiekun konkursu gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom naszej szkoły za podjęcie chęci zgłębiania wiedzy o lokalnej Ojczyźnie. Jak podkreśliła przewodnicząca jury, absolwentka SP 10 w Łomży Ewa Skłodowska, w konkurach nie zawsze się wygrywa, ale ważne, że się jest.