DS.jpg

,,Sybirskie lata, sybirskie zimy
                  Sybirską młodość, miłość, siwiznę
                  Wyżej Ałdanu złota cenimy
                  Lecz nic, do czarta, ponad Ojczyznę”

17 września – każdego roku w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 roku obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Związku Sowieckiego. W czasie okupacji sowieckiej dokonano czterech masowych wywózek naszych rodaków na nieludzką ziemię. Tragedia w czterech aktach rozegrała się w latach 1940 – 1941. Deportowano  pracowników służb mundurowych, działaczy politycznych, duchownych, inteligencję, ziemiaństwo i każdego, kto z różnych powodów mógł zagrażać stalinowskiej polityce. Pierwsza wywózka miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku i osiągnęła liczebność ok. 140 tys. osób. Druga deportacja miała miejsce w kwietniu 1940 roku. Szacuje się, że wywieziono wtedy ponad 60 tys. ludzi. W czasie trzeciej akcji  deportacyjnej, która  odbyła się pod koniec czerwca 1940 roku wywieziono ponad 80 tys. Ostatni czwarty akt dramatu zesłańców miał miejsce 20 czerwca 1941 roku, deportowano ok. 90 - 100 tys. nie tylko Polaków, ale także zesłańców krajów nadbałtyckich, Mołdawian i mieszkańców z Zachodniej Białorusi. Z Łomży i okolic wywieziono ok. 5 tys., z czego ponad 30% nie wróciło z powodu śmierci, głodu, chłodu, chorób i nieludzkiego traktowania przez Sowietów.

W Łomży uroczystości upamiętniające odbyły się  w sobotnie popołudnie 17 września. Sybiracy i potomkowie ich rodzin, politycy od szczebli władz samorządowych po przedstawicieli Parlamentu RP, poczty sztandarowe szkół łomżyńskich i mieszkańcy miasta zebrali się przed czarną tablicą  ,,pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940 – 1941 na nieludzką ziemię, gdzie czekało ich cierpienie, a wielu śmierć”. Delegacje oddały hołd poprzez złożenie kwiatów, następnie wszyscy przeszli w Marszu Sybiru. Przed Pomnikiem Sybiraków przy Kościele Miłosierdzia Bożego wiązankami kwiatów i wyciem syren symbolicznie upamiętniono bohaterów sowieckiej kaźni. Za zmarłych Sybiraków, członków ich rodzin, bohaterów września 1939, ofiary zbrodniczej polityki hitlerowskiej i stalinowskiej oraz patriotów miłujących Ojczyznę Polskę wszyscy zebrani modlili się na Mszy Świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którą  ks. Jacek Czaplicki nazwał ,,domem wszystkich Sybiraków, ich dzieci i potomków”. Mszy przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, który w homilii podkreślił tragizm dwóch zbrodniczych inwazji, w wyniku których Polacy stracili Ojczyznę i doznali bezmiaru  dramatów, gehenny Sybiru, obozów koncentracyjnych oraz innych cierpień. Ksiądz biskup apelował  do zebranych o kultywowanie postaw patriotycznych wyrażanych modlitwą do Boga i pamięcią o naszych przodkach. Na tych doniosłych uroczystościach naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy z opiekunem i Panią Dyrektor Jadwigą Kirejczyk.