Z nieukrywaną radością mogliśmy 19 maja bieżącego roku gościć finalistów XVI edycji konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża w murach Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II. Po długim i trudnym okresie pandemii wszyscy uczestnicy z lekkim niepokojem, ale i ciekawością przystąpili do pisania dyktanda konkursowego. Warto wspomnieć, że pierwsza edycja tego konkursu odbyła się 20 maja 2004 roku. Niezmiennie jego organizatorem i głównym koordynatorem jest od lat pani Dyrektor Renata Zaniewska, która z wielkim poświęceniem dba, by wszystko było jak najlepiej przygotowane, a uczestnicy z satysfakcją i radością wspominali ten szczególny dzień.

Podczas szesnastej edycji konkursu uczniowie łomżyńskich szkół zmierzyli się z tekstem napisanym przez panią Dorotę Zalewską. Uczestnicy dyktanda mogli wykazać się znajomością zasad ortograficznych, jak również poznać historię Mazurka Dąbrowskiego.

Zanim uczniowie sięgnęli po długopisy, by napisać finałowy tekst, wszystkich uczestników i przybyłych gości powitała pani Dyrektor Jadwiga Kirejczyk, która podkreśliła jak ważne jest dbanie o język ojczysty. Wspomniała również o ważnej dla społeczności szkolnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Zaszczycili nas swoją obecnością liczni goście. Wśród nich należy wymienić:

Panią Joannę Truszkowską – wizytator Kuratorium Oświaty;

Panią Dorotę Dąbrowską – wicedyrektora CEN;

Panią Dorotę Zalewską – doradcę metodycznego;

Panią Krystynę Kamińską – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1;

Panią Małgorzatę Pietrusewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5;

Pana Karola Szymańskiego – przewodniczącego Rady Rodziców.

Na szczególne powitanie zasłużyli wszyscy przybyli finaliści oraz ich opiekunowie.

Ten szczególny dzień został uświetniony występem uczniów naszej szkoły, którzy pod kierunkiem pani Aleksandry Charkiewicz przygotowali część artystyczną. Język ojczysty to nasze dziedzictwo; powinniśmy mieć polską mowę w naszych sercach i zawsze o nią dbać – przekonywali uczniowie klasy siódmej i ósmej. Recytując najpiękniejsze polskie wiersze, młodzi artyści uświadamiali gościom, że słowo rodzinne to najdroższy, wspaniały skarb i w nim również mieści się nasza ojczyzna. Pokazali oni również, że trudności ortograficzne i interpunkcyjne czynią polszczyznę wyjątkową i niepowtarzalną. Gwiżdże, dziatki, nie lada, żądanie, dopóki, ważka, wróżyć, muszka – to tylko niewielka część wyrazów, których pisownię i artykulację przypomnieli uczniowie naszej szkoły. W tym celu zaprezentowali oni wiersze współczesnej poetki z Podlasia. Występ uświetnił utwór grany na skrzypcach przez uczennicę klasy ósmej oraz ortograficzna piosenka wykonana przez czwartoklasistów, których przygotowywała pani Agata Durzyńska.

Wprowadzeni w tematykę spotkania, uczniowie udali się do sali konkursowej, by zmierzyć się z niełatwym tekstem. Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani Joanny Lewczuk wyłoniła zwycięzców.

I miejsce – Marianna Dobrowolska

Opiekun – pani Joanna Zysk

II miejsce – Bartosz Archacki

Opiekun – pani Donata Biłda

III miejsce – Helena Horosz

Opiekun – pani Joanna Zysk

Dzięki życzliwości wielu osób i instytucji, wszyscy  uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a zwycięzcy zasłużone nagrody.

Szesnasta edycja konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża odbyła się dzięki wsparciu wielu sponsorów. Wśród nich szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do Prezydenta Miasta Łomża pana Mariusza Chrzanowskiego, pani Małgorzaty Modzelewskiej-Charmas - Jaśminowe Momenty Fotografia, pani Anny Ciochanowskiej - pizzeria Diavolo, państwa Elżbiety i Krzysztofa Zabielskich - DW Domel, pani Weroniki Sierzputowskiej - cukiernia Weronika oraz pani Marty Ślaskiej - Hurtownia Elektryczna Elektromel. Słowa uznania dla nauczycieli współtworzących kolejną już edycję konkursu, skierowała pani Dyrektor Renata Zaniewska.

Wręczenie nagród uświetnił występ dziewczęcej grupy tanecznej „Shakirki”, którą prowadzi pani Katarzyna Aleksandrowicz. Dzięki poświęceniu pana Dariusza Milewskiego i uczniów, cała uroczystość była doskonale nagłośniona.

Zwycięzcom i  uczestnikom gratulujemy odwagi i zaangażowania. Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy sprawili, że ten dzień miał tak uroczysty charakter, składamy serdeczne podziękowania.

Agnieszka Szczygieł

Zapraszamy do fotogalerii: