Dnia 27 kwietnia 2022r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbyła się uroczystość szkolna poświęcona 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla uczczenia tego jednego z najważniejszych polskich świąt narodowych, zarówno kadra pedagogiczna, jak i uczniowie, prezentowali się w odświętnych strojach, z przypiętą biało-czerwoną wstążeczką.

Po komendzie: „baczność”, został wprowadzony poczet sztandarowy, a uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Część artystyczna, zaprezentowana przez uczniów klas V A i VIII D w przystępnej formie uświadomiła uczniom, dlaczego 3 maja jest ważnym dla wszystkich Polaków świętem. Uczniowie postarali się, aby przenieść widzów w „owe lata szczęśliwe, gdy senat i posły w ratuszowej Sali, zgodzonego z narodem króla fetowali”. Udało się im znakomicie odtworzyć podniosłą atmosferę Sejmu Wielkiego. Zgromadzeni wysłuchali przemówień z mównicy sejmowej, zarówno zwolenników reform: marszałka Stanisława Małachowskiego, Hugona Kołłątaja, jak i przeciwników: Seweryna Rzewuskiego, Ksawerego Branickiego. Nie zabrakło również wierszy patriotycznych i kojarzących się z tym okresem utworów muzycznych: Witaj majowa jutrzenko, Marsz, marsz Polonia. Niewątpliwym urozmaiceniem była dekoracja i wystąpienie króla, który zaprzysiągł Konstytucję 3 Maja, wskazując jednocześnie, że tylko dzięki niej Polska miała szansę zreformować swój ustrój ratując się tym samym przed upadkiem.

Udział w takiej specyficznej lekcji historii był na pewno dla zgromadzonych uczniów klas V i VII okazją do pogłębienia swojego patriotyzmu i wiedzy na temat dziejów ojczystych.

Uroczystość, której koordynatorką była p. wicedyrektor Laura Wąsowska, została przygotowana przez uczniów pod kierunkiem p. Izabeli Ramatowskiej. O dekorację zadbała p. Justyna Mańko, o oprawę muzyczną p. Agata Durzyńska, natomiast sprzęt nagłaśniający przygotował uczeń Krystian Bejgier pod auspicjami p. Dariusza Milewskiego.