W dniu 8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W ramach obchodów, w tym dniu uczniowie z sześciu klas uczestniczyli w warsztatach pt. ,,Wiem co jem”, poprowadzonych przez panią Justynę Pęską z ,,Soczyście”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się na co zwracać uwagę podczas zakupów, czym kierować się przygotowując posiłki, jak dobierać produkty do przygotowywania zdrowych potraw dla siebie i członków swojej rodziny. Poznali wartość energetyczną oraz odżywczą soków wyciskanych w wyciskarkach wolnoobrotowych i olejów tłoczonych na zimno. Mogli spróbować soków skomponowanych z różnych składników i oleju tłoczonego z migdałów.

     Następnego dnia, czyli 9 listopada, również dla młodzieży z sześciu oddziałów zostały wygłoszone prelekcje nt. zasad zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, prawidłowych nawyków żywieniowych. Spotkanie prowadziła dietetyk, pani A. Przestrzelska z centrum dietetycznego Natur House.

     W swoim wystąpieniu uświadomiła uczniom, z jakiego powodu warto jeść rozsądnie, ile węglowodanów, soli znajduje się w określonych posiłkach. Ponadto zwróciła uwagę na konieczność spożywania śniadania oraz kaloryczność niektórych potraw chętnie wybieranych przez młodzież, a dostarczających jedynie „pustych” kalorii. Pokazała, jak powinien wyglądać posiłek nastolatka, by dostarczał organizmowi niezbędnych składników odżywczych i miał odpowiednią kaloryczność. Omówiła zasady związane z żywieniem, m.in. porcje, ilość posiłków w ciągu doby, odstępy czasowe pomiędzy posiłkami. Wskazała możliwości przygotowywania zdrowego śniadania. Zachęciła młodzież do zwracania uwagi na zapisy dotyczące składu produktów na etykietach oraz zasadę dotyczącą ich rozumienia.

     Pani prelegent odpowiedziała na pytania uczestników spotkań. Dodatkowo zaprosiła do jednorazowej bezpłatnej konsultacji dietetycznej. Udostępniła szereg czasopism związanych z tematyką zdrowego odżywiania.

     Jako szkoła jesteśmy zdania, że od naszej wiedzy oraz podejmowanych przez nas wyborów, także związanych z żywieniem zależy, czy będziemy odpowiednio dbać o swoje zdrowie, preferując zdrowy styl życia. Dlatego też stawiamy na warsztaty i propagowanie wiedzy w tym zakresie wśród naszych uczniów.

     Powyższe działania zostały sfinansowane ze środków w programie „Radosna przyszłość bez uzależnień 3”.

przygotowanie: E. Gąsiorowska, Magdalena Stanisławska

Back to Top