Fundacja Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci (MIRD) realizuje w Łomży projekt LibrAfrika. Ma on na celu zebranie funduszy na zbudowanie i wyposażenie biblioteki w Maganzo, w Tanzanii.

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do projektu. Zredagowali książeczki, które staną na półkach nowo powstałej biblioteki w Maganzo, sprawiając tym samym radość dzieciom.

Pracę nad książeczkami poprzedziły warsztaty. Uczniowie zapoznali się na nich z działaniami fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci (IICHD). Obejrzeli krótkie filmiki o życiu dzieci w Afryce, o ich radościach, ale i trudnościach, z jakimi muszą się mierzyć.

Filmy i prezentacje przygotowane przez wolontariuszy fundacji uświadomiły uczniom, że dzieci z afrykańskiego kontynentu nie różnią się od Europejczyków. Też mają marzenia, chcą podróżować, odnosić sukcesy. Chcą się uczyć. Niestety, dostęp do odpowiedniej edukacji nie zawsze jest możliwy. Stąd postanowienie: możemy pomnażać dobro poprzez dzielenie się nim z innymi. Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy, by wspólnie zbudować bibliotekę w Tanzanii.

Do projektu przystąpili uczniowie klas ósmych:

VIII F - Aleksandra Kamińska, Paulina Kotowska, Adrianna Ponichtera, Dawid Niedziałkowski, Gabriela Suchecka,

VIII I - Julia Jastrzębska, Roksana Konopka, Maja Mrozik, Julia Galanek, Zuzanna Krajewska, Martyna Rutkowska,

VIII J -  Magda Andre, Wiktoria Podsiad.

Efektem ich pracy są książeczki o polskich kwiatach, zwierzętach, owocach, o porach roku występujących w naszej szerokości geograficznej.

Oto tytuły: 4 pory roku w Polsce, Zima w Polsce, Smacznie, zdrowo, kolorowo, Książeczka o Polsce, Wszystko o życiu psów, Dzikie zwierzęta żyjące w Polsce.

Wierzymy, że książeczki szybko trafią do rąk rówieśników z Maganzo i wywołają uśmiech na ich twarzach.

Wiwcej możesz dowiedzieć sie na stronie fundacji: Fundacja MIRD

Back to Top