12 maja 2017 roku wybraliśmy się na plac budowy ulicy Zawadzkiej. Uczestniczyliśmy w akcji „Bezpieczeństwo – podaj dalej” w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa.

            Na początku otrzymaliśmy kaski ochronne i kamizelki odblaskowe, które noszą wszyscy pracujący na budowie. Następnie ruszyliśmy zwiedzać plac realizowanej blisko szkoły inwestycji. Na miejscu czekali na nas pracownicy firmy Unibep S.A. i przedstawiciele władz Łomży w osobie wiceprezydenta miasta. Przeprowadzono z nami wywiad dotyczący bezpieczeństwa zarówno na budowie, jak i w życiu codziennym. Podczas spotkania zastępca prezydenta uświadamiał nas o zagrożeniach płynących z ciekawości i nieostrożności dzieci. Opowiadał także o tym, iż warto uczyć bezpiecznych zachowań, by uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji. Były także zagadki z prezentami, w których chętnie uczestniczyliśmy. Zaprezentowano nam także tablicę dotyczącą zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników na budowie. Potem oprowadzono nas po całym placu budowy, opowiadając jednocześnie o tym, jak jest zorganizowana oraz pokazując maszyny wykorzystywane przy inwestycjach drogowych. Na koniec otrzymaliśmy książki – pamiątki ze spotkania.

            Wycieczka bardzo mi się podobała, gdyż mogłam miło spędzić czas wspólnie z klasą. Nauczyłam się także wielu ciekawych rzeczy dotyczących bezpieczeństwa i pracy na budowie.

Roksana Dudzińska, klasa III C

            O umówionej godziny czekały na nas dwie panie oraz trzy młodsze dziewczynki. Kobiety przyniosły ze sobą dwa duże pudła. W pierwszym były pomarańczowe kaski ochronne, a w drugim kamizelki odblaskowe w takim samym kolorze. Gdy je włożyliśmy, panie zaprowadziły nas na miejsce budowy. Najpierw dziennikarki z radia RMF Maxxx i Eska przeprowadziły z niektórymi dziećmi krótki wywiad. Wkrótce przybył wiceprezydent naszego miasta. Rozmawiał z nami na temat bezpieczeństwa i rozdawał pomarańczowe i różowe opaski odblaskowe z logo Łomży. Potem podeszliśmy do tablicy, na której umieszczone były zdjęcia  maszyn pracujących na terenie budowy i elementy ubioru chroniące budowniczych. Następnie kierownik inwestycji zaprowadził nas na plac budowy. Pokazywał urządzenia  z bliska i wyjaśniał do czego służą. Potem przeszliśmy na drugą stronę remontowanej ulicy. Tam podnosiliśmy kostki brukowe, aby sprawdzić, czy są ciężkie. Na koniec wróciliśmy do punktu zbiórki, gdzie panie przewodniczki rozdały każdemu po książce. Dostałam publikację pod tytułem „Bielsk Podlaski w malarstwie”. Potem udaliśmy się do szkoły. Na miejscu zdjęliśmy kaski i kamizelki ochronne, po czym zeszliśmy do szatni po plecaki i wróciliśmy do domów. 

            Wycieczka była bardzo udana. Wiele się dowiedziałam o inwestycji, którą mijam codziennie idąc do szkoły. Teraz wiem, jak zachować bezpieczeństwo w okolicy placu budowy.

Liwia Litwińczyk, kl. IIIc 

 

Back to Top