"Raz, dwa, trzy - teraz my!…" - to słowa dwustu siedemdziesięciu sześciu pierwszoklasistów, którzy 28 i 29 października 2015 roku powiększyli naszą szkolną rodzinę podczas uroczystości ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Na początku uroczystości, pan dyrektor Leszek Sobociński i pani wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk powitali pierwszoklasistów, licznie zgromadzonych Rodziców, babcie i dziadków, nauczycieli oraz zaproszonych szacownych gości: Jego Ekscelencję księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, panią Bernadetę Krynicką - przewodniczącą Rady Miejskiej, panią Dorotę Szymonowicz - dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży, pana Andrzeja Piechocińskiego - naczelnika Wydziału Oświaty, panią Aleutynę Kołos - prezes zarządu oddziału ZNP, księdza prałata Wojciecha Nowackiego - proboszcza parafii pod wezwaniem Bożego Ciała, panią Jolantę Kowalewską - dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, panią Laurę Wąsowską - wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, panią Grażynę Kowalewską - dyrektor przedszkola nr 14, panią Joannę Szenk Leszczyńską - dyrektor przedszkola nr 15, pana Macieja Lubeckiego - przedstawiciela Rady Rodziców, panią Jolantę Gwizdoń - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10, panią Renatę Zaniewską - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 i pana Jerzego Włodkowskiego - zastępcę dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10. Następnie wszystkich powitały pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami: Klasa I A z paniami Edytą Dembską i Małgorzatą Listowską, klasa I C z panią Jadwigą Kirejczyk, klasa I D z panią Moniką Składanek, klasa I G z panią Agnieszką Korbel, klasa I I z panią Izabelą Czerniawską i klasa I K z panią Iwoną Koczyńską.

29 października zebranych gości powitali uczniowie z klasy I B z paniami Jolantą Grabowską i Dorotą Zawadzką, z klasy I E z panią Katarzyną Dziekońską, z klasy I F z panią Marzeną Przybyszewską, z klasy I H z panią Ewą Chełstowską , z klasy I J z panią Renatą Ożarowską i z klasy I L z panią Katarzyną Czapko . Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Makowska z klasy VI F i Natalia Bieniek z klasy V D, bardzo ciepło i serdecznie powitały pierwszaków w murach naszej szkoły. Życzyły im samych sukcesów i miłych chwil podczas nauki. Chwilę później, tradycyjnie, przedstawiciele klas pierwszych wzięli udział w konkursie, który sprawdzał wiadomości zdobyte w szkole. Dzieci jak zwykle nie zawiodły i bardzo ładnie odpowiedziały na wszystkie pytania. W dalszej kolejności uczniowie ślubowali na sztandar szkoły, przyrzekając, że będą sumiennie spełniać swoje obowiązki oraz kierować się w życiu słowami Patrona Jana Pawła II ,,Zwyciężaj siebie". Następnie nadeszła najbardziej oczekiwana chwila przez naszych pierwszaków, czyli pasowanie "zaczarowanym" ołówkiem. Pani wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk głośno odczytywała imię i nazwisko pasowanego "malucha", którego Pan dyrektor Leszek Sobociński pasował na pełnoprawnego i dumnego ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy "tornister", w którym zapakowany był dyplom, legitymacja szkolna, zdjęcie grupowe klasy i znaczek odblaskowy ufundowany przez grupę ubezpieczeniową PZU. Miłą niespodziankę zrobili też naszym pierwszoklasistom Państwo Hanna i Krzysztof Gosk - właściciele firmy "Pryma", którzy ufundowali upominki: zestaw muzyczny i zestaw sportowy. Delegacja rodziców złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy popiersiu Jana Pawła II. W dalszej kolejności odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów wszystkich klas pierwszych.

Po części artystycznej, głos zabrali zaproszeni goście: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, pani Dorota Szymonowicz i pani Małgorzata Konopka - przedstawicielka Rady Rodziców.

Na zakończenie, pan dyrektor Leszek Sobociński i pani wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk podziękowali przybyłym Gościom, Rodzicom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości, a Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski udzielił wszystkim błogosławieństwa. Potem uczniowie wraz z Rodzicami i nauczycielami udali się do swoich klas na słodki poczęstunek.