Rok ten był wyjątkowy, gdyż mianowano go Rokiem Św. Jana Pawła II. Rekolekcje to czas, podczas którego starano się w szczególny sposób przybliżyć uczniów oraz nauczycieli do nauczania Jana Pawła II jak również samej Jego osoby.

Paweł II rzekł niegdyś: "Nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne". Ta mądrość stała się myślą przewodnią i hasłem tegorocznych rekolekcji. Ich program został urozmaicony tak, aby każdy znalazł coś dla siebie i potrafił wyciągnąć odpowiednie wnioski. W kościele zaplanowano Mszę Świętą z nauką ks. rekolekcjonisty Kazimierza Ostrowskiego, w szkole natomiast podzielone na podstawie wieku dzieci wzięły udział w pouczających i edukujących atrakcjach o Janie Pawle II. Uczniowie klas I-III oglądali prezentację o życiu i pontyfikacie Papieża pt. "Św. Jan Paweł II przyjacielem dzieci" przygotowaną przez panią Irenę Siwek i panią Agnieszkę Matukin, wykonały prace plastyczne poświęcone Naszemu Świętemu Patronowi oraz obejrzały film w całości opowiadający o osobie Jana Pawła II. Przed uczącymi się w klasach IV-VI przedstawiono, uprzednio przygotowaną przez panią Elżbietę Zarembę, część artystyczną "Spotkanie z Papieżem" mającą na celu zaprezentowanie momentu wyboru Papieża oraz tego, co sądzą o nim dzieci, które wychowywane były w duchu miłości do Jana Pawła II. Uczniowie starszych klas wzięli także udział w projekcie pod hasłem "Śladami św. Jana Pawła II", w którego zamierzeniu było stworzyć plakat, przedstawiający życie Naszego Świętego Patrona. Trzeciego oraz ostatniego dnia rekolekcji odbył się pierwszy, szkolny etap konkursu wiedzy o Janie Pawle II zatytułowany "Świętość- zadaniem dla każdego". Chcąc celebrować godne życie Jana Pawła II, zorganizowano konkurs piosenki dla uczniów klas V "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II", nad którym czuwała pani Agnieszka Matukin oraz pan Sławomir Dębek. Uczestnicy zaprezentowali pieśni o tematyce religijnej, w tym o osobie św. Jana Pawła II. Spotkanie prowadziły, jednocześnie zapowiadając kolejnych występujących, dwie uczennice klasy VI c: Aleksandra Wierzbowska oraz Aleksandra Gajda. Popisy wokalne swoim czujnym okiem oceniało jury: pani Wiesława Domalewska, pani Agata Dużyńska oraz pani Agnieszka Matukin. Szczęśliwymi zwycięzcami mianowano Emilię Lutostańską oraz Igor Kaliś z klasy V f. Miejsce o stopień niżej zajęły Aleksandra Cymek i Michalina Mocarska z klasy V b. Ostatnia posada na przysłowiowym podium przypadła Izabeli Biernackiej oraz Julii Frąckiewicz z klasy V e. Jury przyznało również wyróżnienie uczennicom z klasy Vd Klaudii Remez, Aleksandrze Wacławek, Kamili Sarnackiej.

Rekolekcje stały się szczególnym czasem, który każdy z nas przeżywa w inny sposób, łącząc się z Bogiem. W tym roku wzór mieliśmy czerpać z Jana Pawła II i uważam, że program został idealnie przygotowany tak, że dzieci, które nigdy nie miały okazji słuchać przemówień Papieża na żywo, będą mogły zrozumieć, dlaczego jest to człowiek tak bardzo ceniony i poważany oraz pokochają go tak, jak robi to każdy Polak i człowiek na świecie.

Zuzanna Choińska