Dzięki inicjatywie Parlamentu rok 2015 zapisał się na kartach historii jako ten, który nosi miano św. Jana Pawła II. Z tej okazji w wielu szkołach i instytucjach publicznych organizowano najróżniejsze uroczystości, mające na celu przypomnienie dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie Wielki Polak- św. Jan Paweł II. Także 27 kwietnia nie obszedł się bez echa w naszej szkole. Tego szczególnego dnia świętowano pierwszą rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Najpierw społeczność  Szkoły Podstawowej nr 10 uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, podczas której każdy uczeń miał okazję pomodlić się i podziękować Bogu za kanonizację umiłowanego Papieża. Poruszające hymny, psalmy i pieśni wykonał chór szkolny, przygotowany przez panią Agatę Durzyńską, a piękną oprawę liturgii  Mszy Św. przygotowała klasa V z panem Sławomirem Dębkiem oraz ministranci, których opiekunem jest ks. Tomasz Myśliwy.

Następnie udano się do szkoły, aby podziwiać uprzednio przygotowaną przez klasy VI i panią Elżbietę Zarembę część artystyczną "Spotkanie z Papieżem''.  Spektakl rozpoczął się od wystąpienia reporterów na placu św. Piotra w Rzymie prezentujących moment wyboru polskiego kardynała, Karola Wojtyły, który został ogłoszony Papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II.  Chwilę później akcja przenosi się do naszej szkoły. Tam uczestniczymy w lekcji religii, podczas której uczniowie odpowiadają na pytania, za co kochamy św. Jana Pawła II i czego nas nauczył. W drugiej części lekcji prezentowano kartki z pamiętnika Ojca Świętego oraz opowiadano o wzruszającej styczności z poezją Papieża. Dwie uczennice- Oliwia Malinowska oraz Laura Narolewska zaśpiewały także pieśń "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do słów wiersza Karola Wojtyły, a Amelia Jaworowska zagrała na pianinie kilka ulubionych melodii Papieża: "Barka", "Abba Ojcze"i "Góralu, czy ci nie żal?".

Podczas tego poruszającego przedstawienia zaprezentowano najważniejsze wartości, którymi kierował się Papież oraz jakim człowiekiem był. My, uczniowie, kochamy Go, szanujemy jego wartości i jesteśmy dumni, że jest Wielkim Polakiem i Patronem naszej szkoły.

Tego dnia ogłoszono także wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II „Świętość-zadaniem dla każdego'':

Klasy VI:

I miejsce - Daria Godlewska, kl. VIA , opiekun Pani Elżbieta Zaremba

II miejsce - Damian Goldewski, kl. VIE,   opiekun Pani Elżbieta Zaremba

III miejsce - Mateusz Kropiewnicki, kl. VIB, opiekun Pani Elżbieta Zaremba

Klasy V:

I miejsce - Wiktor Pieńkowski, kl. VE, opiekun Pan Sławomir Dębek

II miejsce - Michalina Mocarska, kl. VB, opiekun Pan  Sławomir Dębek

III miejsce - Julita Tomaszewska, kl. VE, opiekun Pan Sławomir Dębek

Klasy IV:

I miejsce - Kamila Dymek, kl. IVF, opiekun Pani Elżbieta Zaremba

II miejsce - Julita Święszkowska, kl. IVF, opiekun Pani Elżbieta Zaremba

III miejsce - Piotr Kołodziejczyk kl. IVA, opiekun Pan Sławomir Dębek

Pięcioro uczniów klas szóstych wzięło również udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Janie Pawle II.  Celem Olimpiady było pogłębienie wiedzy o życiu i posłudze papieskiej Ojca Świętego.

Tytułem Laureata wyróżniono:

Mateusza Kropiewnickiego kl. VI B

Aleksandrę Klemczak  kl. VIB

Darię Godlewską kl. VIA

Natomiast  dyplom uznania otrzymali:

Damian Godlewski z kl. VIE

Dominik Łomotowski z kl. VIB.

Wszyscy w pocie czoła przygotowywali się pod czujnym okiem pani Elżbiety Zaremby.

Uważam, że społeczność naszej szkoły godnie świętowała ten ważny dzień. Dzięki takim uroczystościom już zawsze będziemy mogli pamiętać kim był św. Jan Paweł II, czego nas uczył i że powinniśmy kroczyć drogą, którą nam wyznaczył, naśladując go w codziennym życiu.

Ten, dzień na pewno będziemy długo pamiętać. Zuzanna Choińska VI C

Back to Top