25 marca w Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się Podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych roku 2014/2015.

Szczęśliwe dzieci, zadowoleni nauczyciele oraz pękający z dumy rodzice zebrali się w sali gimnastycznej, aby uhonorować szczególne starania uczniów, mentorów oraz opiekunów przy przygotowaniach do Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Prowadząca, pani Dorota Szymonowicz , wyszła na środek i już wkrótce rozpoczęła się przepiękna uroczystość.

Chcąc pochwalić słoneczny pranek oraz nawiązać do ciekawej, wiosennej dekoracji, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5, Damian Śliwiński fantastycznie zaśpiewał utwór „Jutrzenka”. Następnie po kolei głos zabierali zaproszeni goście: pani wicekurator Wiesława Ćwiklińska, pan wicewojewoda  Wojciech Dzieżgowski   oraz pani wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, aby pogratulować laureatom, nauczycielom i rodzicom oraz życzyć dalszych, równie niezwykłych sukcesów.

Kolejnym, także emocjonującym punktem programu było wręczenie przez Wojewódzkiego Kuratora Oświaty listów gratulacyjnych dla dyrektorów szkół, które uzyskały największą liczbę laureatów. Pierwsze miejsce na przysłowiowym „pudle” zajął dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży pan Leszek Sobociński z łączną liczbą 15 zwycięzców. Trochę niżej, bo na drugim stopniu stanęła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży pani Halina Szeligowska, której podopieczni mogli poszczycić  się 12 tytułami. Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży zdobyła ich 9, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie- 8, a Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolnie uzyskała takowych 6.

Nareszcie, po oficjalnych przemówieniach, nadszedł długo wyczekiwany moment. Wyczytano nazwiska trojga  trzykrotnych laureatów, którzy z szerokimi uśmiechami ruszyli przed widownię. Jakub Wierzbowski, Ewelina Podchul oraz Maciej Mioduszewski zostali hojnie nagrodzeni za swoje osiągnięcia w nauce. Każdy z gości chciał dodać chociaż mały podarunek od siebie, dlatego już wkrótce troje wyróżnionych wróciło na swoje miejsca, niosąc grawertony, listy gratulacyjne oraz specjalne prezenty, ufundowane przez prezydenta i burmistrzów miast, z których pochodzili.

Następnie na środek wywołano   uczniów, którzy w tym roku wykazali się w dwóch konkursach. Wręczono im szczególne nagrody zakupione z inicjatywy rządzących w miastach oraz miasteczkach, z których przyjechali. Radość przepełniała serca dziewięciorga chłopców i dziewczynek, ale pozostałe dziewięćdziesiąt osób nadal gorąco wyczekiwało. Wkrótce zaczęto wyczytywać nazwiska zdobywców pojedynczych tytułów. Humaniści, fanatycy matematyki, przyrody oraz historii, jak również znawcy języków powoli ruszali po odbiór zaświadczeń. Każdy z nich pękał z dumy i nerwów jednocześnie.

Po wręczeniu dyplomów nadszedł czas na krótką część artystyczną. Wiersz „Sukces” pięknie wyrecytowała uczennica Szkoły Podstawowej nr 5. Następnie usłyszeliśmy piosenkę „Gdzie są do kariery drzwi”. Jedna z laureatek w imieniu wszystkich zdobywców tytułów podziękowała nauczycielom za ciężką pracę przy przygotowaniu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

Po tym wystąpieniu pani Dorota Szymonowicz wyraziła swoją wdzięczność w stosunku do pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 za zorganizowanie tej szczególnej, ciepłej uroczystości.  Na zakończenie uczniowie szkoły, w której odbyła się gala, zaśpiewali piosenkę „My z Łomży” ze specjalną dedykacją dla wszystkich zebranych. Wkrótce uczniowie i nauczyciele spotkali się na poczęstunku.

Uważam, że wydarzenie to było idealnym uwieńczeniem wielu miesięcy ciężkiej, wzmożonej pracy. Uczniowie nareszcie mogli odczuć, że ich nauka nie poszła na marne i odetchnąć z ulgą, ciesząc się sukcesem. Zuzanna Choińska klasa VIc