Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych to uroczystość ustanowiona przez Stowarzyszenie Bibliotek Szkolnych w 1999 roku.

W tym roku hasłem przewodnim święta była myśl Umberto Eco:

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

We czwartek odbył się turniej pod hasłem „Śladami Kornela Makuszyńskiego”. Trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas szóstych rozwiązywały różne zadania związane z życiem i twórczością pisarza. Towarzyszyły im grupy kibiców, którzy przygotowali hasła i okrzyki dopingujące do rywalizacji.

W piątek uczniowie klas czwartych zaprezentowali inscenizacje wylosowanych wcześniej wierszy Wandy Chotomskiej, natomiast piątoklasiści przedstawili prezentacje dotyczące pisarzy, których rocznice urodzin lub śmierci  przypadają w 2014 roku.

Odbyło się również podsumowanie konkursu plastycznego „Moja ulubiona książka” dla klas I-III. W ocenie prac plastycznych pomogły nam p. Marta Kisiel oraz p. Ewa Zalewska, a dyplomy i słodkości wręczyła wyróżnionym dzieciom pani dyrektor Renata Zaniewska.   Prace uczniów zostały wyeksponowane w czytelni, aby wszyscy mogli je obejrzeć.

Podczas Święta Biblioteki odwiedziło nas wielu uczniów. Pod koniec święta na liście odwiedzin było ponad 200 wpisów. Uczniowie złożyli nam życzenia oraz podarowali wartościowe książki. Czytelnicy mogli też obejrzeć wystawę najstarszych i najnowszych książek ze zbiorów naszej biblioteki oraz książek z autografami autorów.  Dzieci zgłaszały swoje pomysły, życzenia, opinie dotyczące biblioteki.

Oto niektóre z nich:

„Nasza biblioteka jest bardzo fajna. Życzę paniom bibliotekarkom zdrowia
i szczęścia.” (Natalia Bieniek, IV D)

„Dużo zdrowia i radości oraz od książek miłości i klientów dużo, bo każdy wie,
że życie bez książek bez sensu jest.” (Natalia Zuzga, IV D)

„Dużo szczęścia i radości, w bibliotece dużo gości. By uczniowie wypożyczali
i chętnie książki czytali.”

„Moim zdaniem biblioteka jest bez zarzutu. Mam nadzieję, że ta biblioteka dalej będzie taka aktywna.”

„W tamtym roku spełniła się moja prośba o odnowienie biblioteki. Teraz chciałabym, żeby było więcej lektur.”

„Chciałbym, aby w bibliotece był większy i lepszy telewizor, bo ten się trochę zacina”

Wyniki konkursów ogłoszonych z okazji Święta Biblioteki

Konkurs plastyczny „Moja ulubiona książka”

Wyróżniono prace następujących uczniów:

Mateusz Budrowski  II C

Maciej Chludziński  II C

Wiktoria Drzewińska  III F

Agnieszka Jadczak  II A

Karen Kapelewska  I J

Martyna Kopeć  III A

Wiktoria Kowalczyk  III D

Aleksandra Sikorska  II C

Gabriela Zakrzewska  III F

Wyróżniono również pracę zbiorową z klasy I i.

„Śladami Kornela Makuszyńskiego” – turniej dla klas VI

I miejsce – klasa VI B

II miejsce – klasa VI C

III miejsce – klasa VI D

„Zaczarowany świat wierszy Wandy Chotomskiej”

I miejsce – klasa IV D

II miejsce – klasa IV A

III miejsce – klasa IV E

"Rocznice literackie 2014"

I miejsce – klasa V A

II miejsce – klasa V C

III miejsce – klasa V B

Rocznice literackie - 2014

Klasy piąte wzięły udział w realizacji projektu „Rocznice literackie – 2014”.  Uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące polskich pisarzy, których rocznica urodzin lub śmierci przypada w 2014 roku.  Wykonali ciekawe plakaty  oraz przedstawili scenki z wybranych książek. Pracę piątoklasistów oceniało jury w składzie: p. Małgorzata Januszewska, p. Katarzyna Tyborowska oraz p. Mirosława Rakowska.  Najwyżej oceniono prezentację na temat Hanny Ożogowskiej  przygotowaną przez klasę V A, ale na pochwałę zasłużyły też pozostałe klasy za wkład pracy i zaangażowanie uczniów.

"Śladami Kornela Makuszyńskiego"

30 października w naszej szkolnej bibliotece odbył się turniej wiedzy o Kornelu Makuszyńskim. Każda szósta klasa wystawiła troje uczniów, którzy zapoznali się z życiorysem Pisarza i przeczytali lektury. Zostałam wytypowana wraz z moimi dwiema koleżankami. Bardzo się denerwowałyśmy, ale na duchu podnosili nas kibice. Przez dłuższy czas wygrywała klasa VI C, ale nasza klasa (VI B) dostała więcej punktów za szybkość wykonywania zadań. Jury zaskoczył też entuzjazm i energia, jaką dopingujący z naszej klasy włożyli w skandowanie haseł. Gdy okazało się, że wygraliśmy, radości nie było końca. W nagrodę każda klasa dostała cukierki i dyplomy, które z uśmiechem odbieraliśmy. Cieszę się, że wzięłam udział w tym konkursie. To wspaniała zabawa! Ta adrenalina! Wspaniale! Mam nadzieję, że co roku będą organizowane podobne zawody. Aleksandra Klemczak, klasa VI B

"Zaczarowany świat wierszy Wandy Chotomskiej"

30 października 2014 roku odbył się konkurs dla klas czwartych „Zaczarowany świat wierszy Wandy Chotomskiej” zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Każda klasa miała przygotować inscenizację do wylosowanego wcześniej wiersza. Wszystkie dzieci były zaangażowane w przygotowanie
i przedstawienie interpretacji utworu. Część uczniów była odpowiedzialna za wykonanie dekoracji, inni pracowali nad swoimi rolami, a pozostali wspierali młodych aktorów. Wszystkie przedstawienia były perfekcyjnie dopracowane, w związku z czym jury w składzie:  pani dyrektor Renata Zaniewska, pani Małgorzata Sadowska i pani Mirosława Rakowska miało ogromny problem z wyłonieniem laureatów konkursu. Ostatecznie, po burzliwych obradach, ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV D za inscenizację wiersza „Dziura w moście” przygotowaną pod kierunkiem pani Izabeli Wierciszewskiej.  Kolejne miejsce zajęła klasa IV A z wierszem „Kurczę blade” w reżyserii pań Beaty Obryckiej i Katarzyny Tyborowskiej. Trzecie miejsce przypadło klasie IV E z interpretacją wiersza „Po co krowie rogi na głowie” pod czujnym okiem pani Anny Wysakowicz. Pani dyrektor Renata Zaniewska podkreśliła wysoki poziom występów wszystkich klas oraz wyraziła uznanie za przygotowanie ciekawych i różnorodnych dekoracji. Mamy nadzieję, że podobny konkurs zostanie zorganizowany w następnym roku, ponieważ wielu uczniów odkryło w sobie talent aktorski.

 

Natalia Bieniek, klasa IV D

Back to Top