W dniach 10 - 13 grudnia 2012 roku w naszej szkole w ramach realizacji zadań programu "Bezpieczna Szkoła, bezpieczny uczeń" odbyły się pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadzili je studenci Akademickiej Szkoły Policealnej przy PWSIiP w Łomży. Przyszli ratownicy medyczni mówili uczniom klas I-VI o potrzebie udzielenia natychmiastowej pomocy osobie poszkodowanej. Uświadamiali, że taka sytuacja może mieć miejsce każdego dnia, zarówno w domu, jak i w szkole, czy na ulicy. Przypomnieli numery alarmowe oraz sposób prowadzenia rozmowy telefonicznej z dyżurnym pogotowia. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się pokazy praktyczne. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy przy omdleniach, zadławieniach. Podczas spotkania dowiedziały się także jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej tzw. pozycji bocznej. Studenci uczyli także ratowania życia poszkodowanym używając do tego fantomów oraz sprzętu medycznego.

Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli korzystać z tych umiejętności. Jednak w razie potrzeby, posiadając taką wiedzę, udzielimy pomocy osobie poszkodowanej. Dziękujemy studentom i ich opiekunom za przeprowadzenie pokazów. Zapraszamy ich za rok.

Marta Obiedzińska, kl. Vc