W Łomży odbywa się festiwal teatralny "Walizka", a w szkolnej bibliotece 12.06.2013 r. uczniowie klasy IV B i V F zaprezentowali przedstawienia "W świecie bajek" oraz "Uroczysta godzina baśni", na które zostali zaproszeni uczniowie klas IV A, IV C, IV E, V A i V D wraz z nauczycielami.

Dzięki młodym artystom z klasy IV B przenieśliśmy się do krainy za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma dolinami, gdzie rozgrywały się wydarzenia z baśni "Wróżki" Ch. Perraulta, "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek szuka księcia" oraz scenki "Szanujmy sponsorów". Na sali pojawiły się księżniczki, wróżki, smoki, rycerze, wiedźmy, wilki, książęta, pasierbica , Franusia, babcia i Czerwony Kapturek, a nawet gadające drzewa, które prosiły, żeby tak zza nich nie wyskakiwano, bo mogą się przez to nerwicy nabawić. Śmiechu było co niemiara. Baśnie zawierały również pouczenia, np. "Uważaj bracie, z kim umawiasz się na czacie!". Nauczyliśmy się także, że:

"Uprzejmość - trudna to sztuka,
Lecz czasu na nią nie szkoda.
Za nią cię czeka nagroda,
Choćbyś jej wcale nie szukał".

Był też menuet zatańczony na weselu księcia i pasierbicy, a także "Marsz Mendelsona" zagrany dla księżniczki i rycerza, który w zamian za jej rękę wspomógł pusty skarbiec królewski. Klasa VF zabrała nas w podróż na łąkę, do lasu nad staw oraz do pewnego królestwa, gdzie żył wybredny książę Ludwiczek, mający problem ze znalezieniem żony. Obejrzeliśmy inscenizację bajki "Przyjaciele" (na podst. utworu I. Krasickiego) i "Coś tam w lesie huknęło"(obie scenki autorstwa B. Herzta), przedstawienie kukiełkowe "Czapla, ryby i rak" oraz dwie wersje historii i spóźnionym słowiku i pani słowikowej. Bardzo ciepło widzowie przyjęli sztukę "O królu Ludwiczku". Kilkanaście kandydatek na żonę pojawiło się na balu w zamku. Każda prezentowała swoje wdzięki i umiejętności, a żoną ( dzięki Dobrej Wróżce) została … czarownica! Usłyszeliśmy także kilka recytacji wybranych bajek M. Strzałkowskiej i ks. Ferdynanda Gryszki.

5 czerwca inscenizacje połączone z mini koncertem pokazaliśmy rodzicom uczniów klasy IV B i V F z okazji Dnia Rodzica.

Dziękujemy p. .H. Dziubińskiej i p. M. Rakowskiej, które umożliwiły nam wystawienie tych sztuk w bibliotece, za miłą atmosferę i wsparcie oraz widzom, bez których nie byłoby teatru. To było prawdziwe święto teatru!

Wiesława Domalewska

 

Back to Top