Słowa Jana Amosa Komeńskiego, "ojca nowoczesnej pedagogiki": Trzeba ludzi uczyć, aby poznanie swoje czerpali nie z książek, ale z nieba i ziemi, z dębów i buków przyświecały naszej szkolnej wycieczce do Trójmiasta i Malborka, na którą wybraliśmy się w dniach 27 - 29 maja 2013 roku.

Uczestnicy wycieczki - uczniowie klasy VI E, VI B, VI C, VI F, V F i IV B - pełni entuzjazmu i ciekawości świata wyruszyli autokarem spod szkoły w stronę Bałtyku. Mimo niesprzyjających prognoz pogoda dopisała. Zapamiętamy spacer po sopockim molo, lody i gofry na "Monciaku" przy krzywym domku, okazy morskiej fauny obejrzane w oceanarium w Gdyni. Zachwyciła nas wirtuozeria koncertu organowego w Oliwie, a także palmiarnia z okazami tropikalnych roślin. Chwile wzruszenia przeżyliśmy na Westerplatte, gdzie w hołdzie bohaterom mogliśmy wyrecytować wiersz Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte". Zakosztowaliśmy również morskiej przygody płynąc statkiem i słuchając szant. Historię Polski i Pomorza poznawaliśmy podczas spaceru nad Motławą, ulicą Mariacką, Długim Targiem w Gdańsku, wokół fontanny Neptuna oraz podczas nawiedzenia kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. Wielu śmiałków z panią Żenią - naszą pilotką - weszło na wieżę widokową, skąd można było podziwiać przepiękną panoramę Gdańska.

Nocleg w Domu Wypoczynkowym "Pod Złotym Żaglem" pozwolił nam zregenerować siły. Nie zabrakło również czasu na rozrywkę. Była dyskoteka integracyjna oraz spacer po plaży i oglądanie cudnego zachodu słońca. Amatorzy morskich kąpieli musieli zadowolić się zamoczeniem stóp w orzeźwiającej morskiej wodzie.

Historię Krzyżaków osadzonych w Polsce przez Konrada Mazowieckiego poznawaliśmy w Malborku, w największym zamku krzyżackim. Obejrzeliśmy również wystawę rzeźby współczesnej, bursztynu i broni z różnych okresów historycznych. Poznaliśmy także kilka ciekawostek i legend dotyczących miejsc, które zwiedzaliśmy.

Humory dopisywały, pogoda sprzyjała, a my czerpaliśmy wiedzę nie z książek, ale z nieba i ziemi, z dębów i buków.

Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. To był miło i pożytecznie spędzony czas.

Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami
p. M. Rakowską, K. Kołakowską, M. Sztejną i W. Domalewską

 

Back to Top