16 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbyła się już IX edycjakonkursu Mistrz Ortografii Miasta Łomża pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomża. Do finału zgłosiły się, zgodnie z regulaminem, trzyosobowe reprezentacje uczniów klas IV - VI łomżyńskich podstawówek.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.30. Na początku dyrektor szkoły Leszek Sobociński urzeczony pięknem majowego popołudnia przypomniał znaczenie słowa maj, a następnie ciepło i serdecznie powitał zgromadzonych gości. Jednocześnie zwrócił się z prośbą do Pani Mirosławy Kluczek, zastępcy Prezydenta Miasta Łomży o uroczyste otwarcie uroczystości. Następnie głos zabrała Pani Dorota Szymonowicz - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży, która przykuła uwagę zgromadzonych przytoczeniem niezwykle wymownych słów Seneki. Gratulowała również wszystkim uczniom, uświadamiając, że bez względu na wynik konkursu oni już są zwycięzcami, ponieważ zostali wytypowani jako najlepsi ze swoich szkół. Pani Dyrektor z asłużenie dziękowała Pani Joannie Szkop, która poświęca swój czas i z zaangażowaniem włącza się w ideę konkursu. Po dopełnieniu wszystkich formalności mistrzowie pióra na czele z Panią Prezydent Mirosławą Kluczek pod czujnym okiem komisji nadzorującej przebieg dyktanda przystąpili do pisania tekstu, który już po raz dziewiąty przygotowała i dyktowała pani Joanna Ewa Szkop - konsultant ds. edukacji polonistycznejODN w Łomży. Tegoroczne dyktando poświęcone twórczości Juliana Tuwimatylko pozornie wydawało się łatwe. Wszyscy piszący po trudach zmagania się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji udali się na słodki poczęstunek.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani J. Lewczuk. Po występach młodych artystów pani W. Domalewska - przewodnicząca komisji sprawdzającej odczytała protokół IX edycji konkursu, ogłaszając tym samym zdobywców I,II i III miejsca.

I miejsce- Tomasz Modzelewski -Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży (op. p. M. Morawska)
II miejsce - Wiktoria Perzanowska - Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży (op. p. R. Zaniewska)
III miejsce - Sylwia Sulkowska- Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży (op. p. A. Sobieszuk)

Dzięki hojności sponsorów mistrz i wicemistrzynie zostali uhonorowani pięknymi pucharami, dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami (ramki cyfrowe, odtwarzaczeMP4, książki…). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, czyli książki, notesy, długopisyi słodkości.

Na zakończenie Pan Dyrektor Leszek Sobociński podziękował szczególniePani Prezydent Mirosławie Kluczek za to, że pisząc dyktando razem z uczniami, dodała młodzieży otuchy, a jednocześnie motywowałado pracy, a także Pani Joannie Szkop, uczniom, nauczycielom, rodzicom, radiu Nadzieja. Szczególne słowa wdzięczności i uznania skierował do sponsorów, wręczając im pamiątkowe podziękowania i symboliczne kwiaty. Wszystkich zaprosił za rok na X - jubileuszową edycję.

Cieszy fakt, że nasza szkoła, organizując konkurs Mistrz Ortografii Miasta Łomża, integruje łomżan i uczniów łomżyńskich podstawówek. Zachęca do podejmowania wyzwań, uczy zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim motywuje uczniów do nauki ortografii i interpunkcji. Realizacja tego przedsięwzięcia napawa otuchą, pokazuje, że w naszym mieście są wspaniali ludzie, którzy wykazują się wielką wrażliwością i troską o młode pokolenie.

IX edycję konkursu sponsorowali:
Państwo Hanna i Krzysztof Gosk - Stacja Paliw Pryma
Pani Anna Ciochanowska - Pizzeria Diavolo