Działania wychowawcze związane z obchodami DNIA FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH
ZWIĄZANYCH Z OBCHODAMI
DNIA FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Maj to miesiąc, w którym każdy Polak powinien pamiętać o ważnych wydarzeniach dla naszej Ojczyzny. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Państwowej to znaczące daty w historii kraju, dlatego też w tym miesiącu cała społeczność szkolna szczególnie stara się rozwijać uczucia patriotyczne i wzbudzać miłość do Ojczyzny. W bieżącym roku szkolnym podjęliśmy szereg działań mających na celu wychowanie dzieci w duchu patriotycznym.

Jako uczniowie szkoły noszącej imię Jana Pawła II w podejmowanych przedsięwzięciach zawsze kierujemy się wartościami, które przekazywał nam Ojciec Święty. On też czynami dawał przykład swego ogromnego patriotyzmu. Korzystając więc z Jego nauk katecheci w dniach 22 - 26 kwietnia 3013 r. przeprowadzili warsztaty na temat "Jan Paweł II o patriotyzmie i obowiązkach wobec Ojczyzny". Ich efektem są plakaty umieszczone na wystawie. Prezentują one myśli i słowa Jana Pawła II dotyczące Ojczyzny. Pierwszoklasiści skupili się na słowach "Ojczyzna jest naszą matką ziemską" oraz "Polska, Ojczyzna matka nasza". Trzecioklasiści natomiast wybrali fragmenty mówiące o szacunku i miłości do kraju rodzinnego: "Błogosławieni synowie i córy, dla których Naród Ojczyzna i Wiara to nie treść pusta, ale symbol, który Miłość im szyła złotem na sztandarach" oraz "Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam", a także "Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma dla mnie sens szczególny. Jest jakby pocałunek złożony na rękach matki".

Następne działania budzące patriotyzm najmłodsza społeczność szkolna podjęła 29 kwietnia. Uczniowie klas I-III uroczyście obchodzili Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Wszystkie oddziały przeprowadziły w tym dniu zajęcia zintegrowane wokół tematu "Jesteśmy Polakami". Odbyły się także ciekawe rozmowy dotyczące symboli narodowych. Wysłuchano wzruszających wierszy o Polsce. Wykonano prace plastyczne pod hasłem "Symbole narodowe". Uczniowie klas III podsumowali działania nad projektem "Symbole narodowe".

Tego samego dnia księża katecheci zaprezentowali pokaz multimedialny na temat "Jan Paweł II o patriotyzmie i obowiązkach wobec Ojczyzny". Uczniowie nauczania zintegrowanego z uwagą go obejrzeli i wsłuchali się w słowa Jana Pawła II z pielgrzymek do Ojczyzny. Wysłuchali również komentarza księdza Tomasza. Mówił on o roli miłości do Ojczyzny w życiu każdego człowieka, nawet tak młodego jak dzieci. Na zakończenie spotkania wszyscy pomodlili się w intencji Ojczyzny.

Uczniowie klas IV - VI również mocno zaangażowali się w majowe działania patriotyczne. Już w marcu rozpoczęli przygotowania do konkursu recytatorskiego. Pod czujnym okiem nauczycieli polonistów dobierali repertuar, analizowali treść wierszy oraz pracowali nad dykcją i wyrażaniem niełatwych emocji. Zwieńczeniem tych działań był konkurs recytatorski pod hasłem "Kocham Cię Polsko", który odbył się 16 kwietnia 2013r. w Sali Papieskiej naszej szkoły. Komisja była pod wrażeniem talentu i wrażliwości młodych patriotów. Po długiej naradzie zdecydowała przyznać zwycięstwo uczennicy z klasy VI e -Annie Franciszkowicz, która doskonale zaprezentowała wiersz Brunona Bielawskiego pt. "Czarny krzyżyk".

Ledwie zdążyły wybrzmieć echa poezji patriotycznej, a już skrzypiały długopisy wszystkich uczniów klas starszych, by stworzyć ciekawe dzieło literackie. Zapewne żaden uczeń nie zamierzał pokonać doskonałego pióra naszego wieszcza -Adama Mickiewicza, ale starał się bardzo, by w różnych formach literackich wyrazić swoje myśli na temat "Co znaczy być patriotą w XXI wieku." Okazało się, że piękno ukryte jest w prostocie, gdyż komisja 26. 04. 2013r. przede wszystkim nagrodziła wysiłki ucznia z klasy V A między innymi za takie słowa: "Jak być patriotą?(…) /Uczyć się w szkole, język wzbogacać. /Historię poznawać - do przeszłości wracać. / Kochać Ojczyznę, uczciwie pracować. /Hymn, godło i flagę umieć uszanować. (…)

By zdać egzamin z patriotyzmu na ocenę celującą, w podejmowanych przez społeczność szkolną działaniach nie mogło zabraknąć uroczystej akademii. Odbyła się ona 30 kwietnia 2013 r. i poświęcona była 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem p. Izabeli Ramatowskiej, p. Agaty Durzyńskiej i p. Sławomira Dębka przygotowali uroczysty apel.

Szkolne obchody rozpoczęły się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Zgromadzeni wysłuchali, najbardziej kojarzącej się z tym świętem, pieśni Witaj majowa jutrzenko w wykonaniu chóru. Następnie w podniosłej atmosferze "król Stanisław August Poniatowski" w stroju z epoki zaprzysiągł Konstytucję 3 Maja wprowadzając zebranych w podniosły nastrój tamtych chwil majowych roku 1791. Zaprezentowane utwory poetyckie i przybliżenie realiów minionych dni wzbogaciły wiedzę historyczną uczniów i przybliżyły postacie wybitnych Polaków, którzy w tych trudnych dla naszego kraju momentach podjęli wysiłek jego ratowania. Z olbrzymim aplauzem społeczności szkolnej spotkała się piosenka J. Pietrzaka Żeby Polska była Polską w wykonaniu M. Krakowieckiego, W. Perzanowskiej i A. Borawskiej.

W czasie akademii zaakcentowane zostało też święto flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzone 2 maja. Właściwą postawą oddaliśmy hołd naszym barwom narodowym. Między innymi dzięki tej uroczystości wszyscy poczuliśmy dumę z osiągnięć przodków naszego narodu. Konstytucja 3 Maja była przecież pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą.

Po uroczystościach uczniowie stwierdzili, że takie spotkania przypominają im o ich tożsamości narodowej, polskiej, a nie tylko europejskiej.

Back to Top