To wymowne motto przyświecało świętowaniu Dnia Sybiraka w naszej szkole, obchodzonego w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na naszą Ojczyznę.
16 września w szkolnej stołówce uczniowie klas IV - VI obejrzeli uroczystą akademię upamiętniającą bolesne wydarzenie z historii Polski, jakim były deportacje ponad 1 miliona Polaków na Syberię od 10 lutego 1940 do czerwca 1941 roku.
Uczniowie z klasy V E i VIA oraz zespół wokalny "Tutti" zaprezentowali patriotyczne wiersze i piosenki. Usłyszeliśmy również wspomnienia zesłańców, które uzmysłowiły słuchaczom, jak trudno było przeżyć na
tej "nieludzkiej ziemi" w syberyjskiej tajdze przy minus 60 stopniach Celsjusza, w "towarzystwie" krwiożerczych pluskiew, bez chleba czasem nawet przez 20 - 30 dni.
Recytacjom towarzyszyła nastrojowa muzyka ("Wyjazd z Polski" oraz "Modlitwa obozowa"), która
stanowiła tło do prezentacji fotografii Sybiraków, ukazujących ich pobyt w Rosji, ciężką pracę i bezkresne stepy. Prezentację multimedialną przygotował p.Sławomir Dębek. Największe wrażenie wywarły na słuchaczach piosenki "Pytasz mnie", "Biały krzyż", "Jest takie miejsce" w wykonaniu zespołu wokalnego, a także "Marsz
Sybiraków" zaśpiewany przez Mateusza Krakowieckiego. Bardzo poruszające słowa: "Obyście nigdy nie znali tych krajów, gdzie wieczna zima mrozem ścina duszę..." zakończyły uroczystość, którą przygotowały panie: Wiesława Domalewska i Agata Durzyńska.
Pani dyrektor zachęciła także uczniów do udziału w miejskich obchodach DniaSybiraka w Dolinie Pamięci przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.

Back to Top