Na podstawie § 4 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 07 września 2004r. w sprawie warunków sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów(Dz.U.nr 199, poz. 2046 - zmiany: Dz.U. z 2005r. nr 74, poz.649, nr 108 , poz. 905 i nr 218, poz. 1840; z 2006r. nr 100, poz.694 i nr 164, poz.1154) ustala się niżej wymienione warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny zachowania w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży.

WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ROCZNEJ ZACHOWANIA W KLASACH IV - VI

1. Na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciel wychowawca pisemnie informuje rodziców (prawnych opiekunów) i uczniów o grożącej uczniowi nagannej lub nieodpowiedniej ocenie zachowania.
2. Na dwa tygodnie przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej wychowawca klasy pisemnie informuje rodziców i uczniów o przewidywanej rocznej ocenie zachowania.
3. Uczniowie zobowiązani są w ciągu dwóch dni przedstawić wychowawcy podpisaną przez rodziców informację wymienioną w punkcie 2. W przypadku braku podpisu w wyznaczonym terminie wychowawca klasy odnotowuje ten fakt w dzienniku lekcyjnym.
4. W terminie trzech dni od daty podania przewidywanej oceny zachowania, rodzic (prawny opiekun) ma prawo złożyć w formie pisemnej odwołanie do dyrektora szkoły - wraz z konkretnym uzasadnieniem.
5. W przypadku wpłynięcia odwołania od przewidywanej rocznej oceny zachowania, dyrektor przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
6. Jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego stwierdzone zostały istotne uchybienia w procedurze wystawiania oceny zachowania, dyrektor szkoły powołuje komisję weryfikującą.
7. W skład komisji weryfikującej ocenę zachowania wchodzą: dyrektor szkoły, wychowawca klasy, pedagog, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców.
8. Celem komisji jest ponowne rozpatrzenie kwestionowanej, przewidywanej oceny zachowania.
9. W przypadku nie stwierdzenia nieprawidłowości dyrektor oddala odwołanie rodziców.
10. Decyzja dyrektora powinna być przekazana wnioskodawcy w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem w terminie nie dłuższym niż trzy dni od daty wpłynięcia odwołania.
11. Decyzja dyrektora szkoły jest ostateczna.
12. Przewidywana roczna ocena zachowania może być zmieniona, jeśli w okresie od podania jej rodzicom i uczniom , zajdą istotne zmiany w zachowaniu uczniów. Tę zmianę zatwierdza rada pedagogiczna na posiedzeniu klasyfikacyjnym. Nauczyciel wychowawca ma obowiązek w terminie nie dłuższym niż dwa dni od posiedzenia rady pedagogicznej, powiadomić rodziców o zmianie oceny przewidywanej